VARŠAVA / Čtyři prvotisky, které patřily Památníku národního písemnictví v Praze se vracejí do Česka. Náměstek ministra kultury Aleksander Stępkowski je ve čtvrtek předal k rukám velvyslance ČR ve Varšavě Jakuba Karfíka.

Slavnost předání cenných památek se konala 4. srpna v sídle Ministerstva zahraničních věcí ve Varšavě. – Všechny čtyři knihy s náboženskou tématikou jsou z 18. století a napsané jsou latinsky – upřesnil Petr Maryška z českého velvyslanectví.

Památník národního písemnictví v Praze byl v 90. letech 20. století vykraden. Čtyři prvotisky se časem objevily na polském trhu se starožitnostmi. Koupila je soukromá osoba, která je předala policii poté, když si uvnitř knih všimla razítek muzea.

Ambasador Karfik během slavnosti mj. poukázal i na velmi dobrou spolupráci České republiky a Polska.

kc

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.