E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

  Tento víkend bude skutečně zajímavý. V různých částech regionu bude probíhat celá řada akcí. Zde jsou naše nápady pro volný čas:

  1. Zásnuby Doubravky a Mieszka

  Ti z Vás, kteří v pátek večer zavítají na těšínský Most přátelství, budou svědky výjimečného předsevzetí. V rámci oslav 1050. výročí křtu Polska zahraniční studenti Školy polského jazyka a kultury předvedou zásnuby Doubravky a Mieszka. V jejich mezinárodním podání si budete moci poslechnout i nejstarší polský zhudebněný text „Bohorodička” .

  2. Ustroňské dožínky s trhy

  Pátek a sobota budou patřit městu Ustroń. Program tradiční místní akce – svátku úrody nebude jen o dožínkovém průvodu, horalské hudbě a hodech s regionálním jídlem, ale bude patřit také proslulým Ustroňským trhům, rukodělným dílnám a doprovodným akcím, jako například romantický běh párů.

  3. Mistrovství horalů ve stříhání ovcí

  Nýdečtí zemědělci a Místní skupina PZKO zvou v sobotu na „Stříhání ovcí”. Akce začíná ve 14.00 na náměstí, načež se přesune na nýdeckou pastvinu. Na programu je mistrovství ve stříhání ovcí, horalská hudba a pro labužníky – placky dělané přímo na plotně a guláš ze skopového masa.

  4. Placky a ostatní speciality domácí kuchyně

  Pozvání od Místní skupiny PZKO v Třinci – Konské na sobotu bude lákat všechny, kteří mají rádi placky a jiné pochoutky domácí slezské kuchyně a umí si vychutnat i přátelskou atmosféru, která vládne mezi místními členy PZKO. Akce se bude konat v lesíku na Osůvkách. Začátek je v 15.30. Hudební program zajistí kapela Old Boys Band.

  5. Mezinárodní mše svatá na Trojmezí

  Již po osmé se uskuteční na Hrčavě setkání třech národů. V sobotu v 10.00 bude zde celebrována mše svatá v mezinárodním podání. Program začíná již v 8.30 průvodem, který vyjde od kostela Cyrila a Metoděje.

  6. Karneval ve Vendryni

  Zábava, hudba, sport, atrakce pro děti, ale také dobré jídlo čeká na každého, kdo v sobotu zavítá do vendryňského parku. V rámci místního „karnevalu” budeme svědky fotbalového zápasu, ve kterém se utkají „dolané” a „horalé”, čili týmy z dolní a horní části vesnice. Na programu jsou také hudební vystoupení – třešničkou na dortu bude vystoupení skupiny „Čechomor”.

  7. Léto v Mostech

  V sobotu byste měli také zavítat do Mostů u Jablunkova, kde se bude konat místní akce. Program bude především o sportu a připomenutí 80letého působení zdejší organizace „Sokol”. Dále jsou na programu vystoupení hudebních skupin (mj. Górole a Blaf). Nebudou chybět ani grilované pochoutky a různé atrakce pro děti.

  8. Festival Medvěd – král predátorů Karpat

  Přírodovědné středisko „Ursus” v Dolní Lomné Vás zve na první ročník mimořádného festivalu. V sobotu od 10.00 hod. čeká na návštěvníky bohatý program. Velké množství atrakcí a aktivit bude určeno dětem. Budou se zde konat mj. dílny týkající se přírody Beskydů, výstava „Medvědí rok ” a ochutnáte i speciality regionální kuchyně.

  9. Dostaveníčko s lidovou tvořivostí

  Místní skupina PZKO v Hnojníku Vás zve do svého domu PZKO na Dostaveníčko s lidovou tvořivostí. Během sobotního dopoledne a také již od nedělního rána se setkáte s tvorbou malířů, básníků a jiných umělců. Slavnostní vernisáž výstavy se bude konat v neděli ve 14.30.

  10. Slezské dožínky v Gutech

  Místní skupina PZKO zve do své zahrady u domu PZKO na již tradiční Slezské dožínky. V neděli od 13.00 hod. uvidíte slavnostní dožínkový průvod v čele s hostiteli, kterými letos budou Irena a Jan Czudkovi. Program se neobejde bez inscenace dožínek, vystoupení folklorních skupin a domácí kuchyně.

  11. Piastovské trhy

  Ti z Vás, kdo se rádi obklopujete krásnými a jedinečnými věcmi a dokážete ocenit ruční výrobu, byste se měli v neděli podívat na těšínské náměstí. Na již 4. ročníku této akce budete moci obdivovat a případně si i koupit výrobky lidových umělců a řemeslníků, kteří sem zavítají z celého Slezska i vzdálenějších míst.

  12. Mezinárodní studentský folklorní festival

  Od 20.do 28. srpna budou v Těšíně a na několika dalších místech našeho kraje vystupovat folklorní uskupení z celého světa. Po sobotním venkovním koncertu v polském městečku Brenna se akce přesune do Těšína, kde v neděli v 17.00 hod. bude možné zhlédnout průvod skupin a následně jejich vystoupení. Galakoncert se bude konat v pondělí v divadle Adama Mickiewicze.

  (pet)

  Štítky: , , , , ,

   Komentáře


   Čtěte také


   10 tipů na víkend
   Prosinec012022

   10 tipů na víkend

   Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“
   Listopad302022

   Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“

   Škola v Dolní Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace
   Listopad292022

   Škola v Dolní Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace

   Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?
   Listopad292022

   Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?

   Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer
   Listopad282022

   Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer

   Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji
   Listopad282022

   Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji

   10 tipů na víkend
   Listopad242022

   10 tipů na víkend

   Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?
   Listopad222022

   Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?

   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.