Tento víkend bude skutečně zajímavý. V různých částech regionu bude probíhat celá řada akcí. Zde jsou naše nápady pro volný čas:

  1. Zásnuby Doubravky a Mieszka

  Ti z Vás, kteří v pátek večer zavítají na těšínský Most přátelství, budou svědky výjimečného předsevzetí. V rámci oslav 1050. výročí křtu Polska zahraniční studenti Školy polského jazyka a kultury předvedou zásnuby Doubravky a Mieszka. V jejich mezinárodním podání si budete moci poslechnout i nejstarší polský zhudebněný text „Bohorodička” .

  2. Ustroňské dožínky s trhy

  Pátek a sobota budou patřit městu Ustroń. Program tradiční místní akce – svátku úrody nebude jen o dožínkovém průvodu, horalské hudbě a hodech s regionálním jídlem, ale bude patřit také proslulým Ustroňským trhům, rukodělným dílnám a doprovodným akcím, jako například romantický běh párů.

  3. Mistrovství horalů ve stříhání ovcí

  Nýdečtí zemědělci a Místní skupina PZKO zvou v sobotu na „Stříhání ovcí”. Akce začíná ve 14.00 na náměstí, načež se přesune na nýdeckou pastvinu. Na programu je mistrovství ve stříhání ovcí, horalská hudba a pro labužníky – placky dělané přímo na plotně a guláš ze skopového masa.

  4. Placky a ostatní speciality domácí kuchyně

  Pozvání od Místní skupiny PZKO v Třinci – Konské na sobotu bude lákat všechny, kteří mají rádi placky a jiné pochoutky domácí slezské kuchyně a umí si vychutnat i přátelskou atmosféru, která vládne mezi místními členy PZKO. Akce se bude konat v lesíku na Osůvkách. Začátek je v 15.30. Hudební program zajistí kapela Old Boys Band.

  5. Mezinárodní mše svatá na Trojmezí

  Již po osmé se uskuteční na Hrčavě setkání třech národů. V sobotu v 10.00 bude zde celebrována mše svatá v mezinárodním podání. Program začíná již v 8.30 průvodem, který vyjde od kostela Cyrila a Metoděje.

  6. Karneval ve Vendryni

  Zábava, hudba, sport, atrakce pro děti, ale také dobré jídlo čeká na každého, kdo v sobotu zavítá do vendryňského parku. V rámci místního „karnevalu” budeme svědky fotbalového zápasu, ve kterém se utkají „dolané” a „horalé”, čili týmy z dolní a horní části vesnice. Na programu jsou také hudební vystoupení – třešničkou na dortu bude vystoupení skupiny „Čechomor”.

  7. Léto v Mostech

  V sobotu byste měli také zavítat do Mostů u Jablunkova, kde se bude konat místní akce. Program bude především o sportu a připomenutí 80letého působení zdejší organizace „Sokol”. Dále jsou na programu vystoupení hudebních skupin (mj. Górole a Blaf). Nebudou chybět ani grilované pochoutky a různé atrakce pro děti.

  8. Festival Medvěd – král predátorů Karpat

  Přírodovědné středisko „Ursus” v Dolní Lomné Vás zve na první ročník mimořádného festivalu. V sobotu od 10.00 hod. čeká na návštěvníky bohatý program. Velké množství atrakcí a aktivit bude určeno dětem. Budou se zde konat mj. dílny týkající se přírody Beskydů, výstava „Medvědí rok ” a ochutnáte i speciality regionální kuchyně.

  9. Dostaveníčko s lidovou tvořivostí

  Místní skupina PZKO v Hnojníku Vás zve do svého domu PZKO na Dostaveníčko s lidovou tvořivostí. Během sobotního dopoledne a také již od nedělního rána se setkáte s tvorbou malířů, básníků a jiných umělců. Slavnostní vernisáž výstavy se bude konat v neděli ve 14.30.

  10. Slezské dožínky v Gutech

  Místní skupina PZKO zve do své zahrady u domu PZKO na již tradiční Slezské dožínky. V neděli od 13.00 hod. uvidíte slavnostní dožínkový průvod v čele s hostiteli, kterými letos budou Irena a Jan Czudkovi. Program se neobejde bez inscenace dožínek, vystoupení folklorních skupin a domácí kuchyně.

  11. Piastovské trhy

  Ti z Vás, kdo se rádi obklopujete krásnými a jedinečnými věcmi a dokážete ocenit ruční výrobu, byste se měli v neděli podívat na těšínské náměstí. Na již 4. ročníku této akce budete moci obdivovat a případně si i koupit výrobky lidových umělců a řemeslníků, kteří sem zavítají z celého Slezska i vzdálenějších míst.

  12. Mezinárodní studentský folklorní festival

  Od 20.do 28. srpna budou v Těšíně a na několika dalších místech našeho kraje vystupovat folklorní uskupení z celého světa. Po sobotním venkovním koncertu v polském městečku Brenna se akce přesune do Těšína, kde v neděli v 17.00 hod. bude možné zhlédnout průvod skupin a následně jejich vystoupení. Galakoncert se bude konat v pondělí v divadle Adama Mickiewicze.

  (pet)

  Štítky: , , , , ,

   Komentáře   CZYTAJ RÓWNIEŻ   REKLAMA Walizki

   REKLAMA
   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.