KARVINÁ / Čtyři sta padesát perníkových srdcí, dva tisíce koláčů a sedm set zákusků upekly členky Klubu žen (Klub Kobiet) Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Karviné-Ráji na tradiční Odpust sv. Anny. Ten je spojen se zahradní slavnosti, a letos se konal v neděli 24. července.

Zákusky a koláče se prodávaly v Domě PZKO již v sobotu odpoledne. Na nedělní akci bylo dále připraveno občerstvení v podobě chlebíčků a poledního menu – polévky a kuřecího řízku s bramborovým salátem, nebo vepřového řízku „naopak“ s bramborem a zelným salátem, anebo pečeného kuřecího stehna s bramborem a mrkvovým salátem.

Dámy, které vede Marie Owczarzy a vedoucí Klubu žen Anna Rzyman, se pokaždé na akci pečlivě připravují. Záleží jim hodně na tom, aby účastnící odpustu byli spokojení. Lidé do Domu PZKO chodí po celý den – ráno na snídani po mši, a odpoledne, kdy se účastní zahradní slavnosti.

Letošní odpust v Ráji začal v 8 hod. ráno v nedaleké kapli sv. Anny mši sv. v polském jazyce. Mše v českém jazyce se pak konala v 10 hod. tamtéž. Bohoslužba se konala i v 15 hod. Kaple sv. Anny stojí také v Karviné-Darkově, kde se bohoslužba konala o den dříve, dopoledne v sobotu.

Svatá Anna, patronka těchto kaplí, je občas nazývána Samotřetí, neboť je umělci často představována spolu se svou dcerou Marií a vnukem Ježíšem. A právě na rodinu navázal během mše farář karvinské farnosti kněz Przemysław Traczyk. – Díky mezigeneračním poutům jsou předávány ty hodnoty, které staví svět – zdůraznil.

Na zahradní slavnost se odpoledne dostavil také generální konzul Polska v Ostravě Janusz Bilski, kterého uvítal předseda Místní skupiny PZKO Tadeusz Puchała. Účastníci slavnosti se bavili u muziky v podání karvinské dechovky, která je stálým bodem kulturního programu. Organizátoři akce připravili rovněž hry a atrakce pro nejmenší.

CR

Štítky: , , , , , , , , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test