REGION / Navštívili pamětní místa spojená s bojem polských vojáků, aby tak vzdali hold a zároveň poznali jejich dějiny. Dvacetičlenná reprezentace všech ozbrojených sil polské armády dnes přijela na jednodenní exkurzi po našem regionu.

„Je to cyklus historicko-vojenských cest, během nichž se snažíme zvýšit historické povědomí vojáků, ale také morálku a patriotismus. Pomáháme tak i uchovávat vzpomínky na Poláky, kteří bojovali za hranicemi svého státu,“ vysvětlil pplk. Łęcki.

Byla to zároveň výborná příležitost, jak navázat kontakt s polskou národnostní menšinou z našeho regionu. „Všichni členové skupiny připravují vždycky referát a pak, během jízdy autobusem, shromážděné informace předají zbytku posádky,“ uvedla plk. Ewa Krzywańska. V rámci exkurze vojáci, ve společnosti průvodce Stanislava Gawlika a předsedkyně PZKO Heleny Legowicz, navštívili Žvirkovisko, Albrechtice, Životice, Stonavu, Křivý kostel v Karviné Dolech nebo Kontešinec. Skupina přijela také do českotěšínského sídla ZG PZKO, kde se setkala s generálním konzulem Polské republiky Januszem Bilskim.

Tyto exkurze připomínají boje Polské armády na různých frontách I. a II. světové války. Vojáci se tak podívali už třeba do Itálie, ve šlépějích generála Anderse, nebo do Francie. Tentokráte míří do Rakouska.

kc

Štítky: , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.