HRÁDEK / První prosincový víkend v Hrádku slibuje zajímavý program. Uskuteční se tam 1. ročník festivalu Fest Outdoor. Pořadatelem je Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Hrádku.

Na podrobnosti akce jsme se zeptali Magdaleny Ćmiel, předsedkyně hrádecké MS PZKO.

O jaký festival se jedná?

Fest znamená v těšínském nářečí silně. A přesně takový bude náš festival. Zaměřený na pohyb, přírodu a lidi. Prostě Fest Outdoor plný polské, české a regionální atmosféry. Vždyť vášeň spojuje.

Jak jste přišli na nápad uspořádat takový festival?

Hory a pohyb jsou pro mě a mého manžela velkou vášní. Milujeme horské festivaly, horolezecké festivaly a různé přednášky na toto téma. Nedávno jsme byli na přednášce ve Skoczowě a v kinosále došla místa. Byli jsme z toho tak smutní, že nás napadlo, že kdybychom byli organizátory, určitě bychom se do sálu dostali, byli bychom blízko a mohli bychom se bavit společně s našimi blízkými. Vždyť jde o to, aby se kromě hostů odjinud přijeli podívat i místní nadšenci, kteří se mají čím pochlubit.

Nápad jste představili vedení PZKO a …..

Myšlenka vyklíčila velmi rychle, členové vedení naší skupiny ji přijali velmi pozitivně a začali jsme připravovat organizaci. Když svou účast potvrdil světoznámý himálajský horolezec Aleksander Lwow, skákali jsme radostí. Doufáme, že všichni naši hosté se budou radovat s námi. Vše by mělo proběhnout v pohodě, v atmosféře vysokohorské chaty a při dobré hudbě. V polštině, v češtině, v nářečí.

Jaký bude program?

Program festivalu bude pestrý a bude zahrnovat mimo jiné koncerty, přednášky, otužování a dobré jídlo a pití. Jedním z vrcholů programu bude vystoupení legendární skupiny Kryzys, která působí v naší organizaci. Akce začne v pátek 1. prosince v 16 hodin a bude pokračovat po celý víkend.


Zajímavý host Aleksander Lwow

Jedním ze zajímavých hostů festivalu bude Aleksander Lwow, polský horolezec a himálajista s impozantními úspěchy.

Zdolané vrcholy

Aleksander Lwow zdolal mnoho nejvýznamnějších světových horských vrcholů, včetně čtyř osmitisícových – Manaslu, Lhotse, Cho Oyu a Gasherbrum II. Jeho impozantní výkony, jako je sólový výstup na Pumori za sedm hodin nebo několikanásobné zdolání Mount Everestu a K2, svědčí o mimořádné úrovni dovedností a odhodlání.

O svou vášeň se dokáže podělit s ostatními

Ale stejně důležité je, že se Alek dokáže o svou vášeň a zážitky podělit s ostatními. Jeho přednášky nejsou jen vyprávěním o horských expedicích, ale také úvahami o sportu, etice a životě obecně. To, že dokáže upoutat pozornost a inspirovat ostatní, je patrné i z filmu „Broad Peak“, kde hrál důležitou roli.

Autor knih

Je autorem tří memoárových knih: „Zvolil jsem si hory“, dvakrát vydané knihy „Zvítězit znamená přežít“ a „Zvítězit znamená přežít – o 20 let později“ a učebnice „Horolezecká lana“. Sestavil a vydal také „Velkou knihu kresleného humoru GiA“.

Vyznamenán zlatými medailemi

Dvakrát vyznamenán zlatými medailemi „Za vynikající sportovní výkony“. Je čestným členem Polského horolezeckého svazu.

Jedinečná příležitost setkat se s horolezcem

„Během srpnového festivalu v Teplicích nad Metují jsme se zúčastnili jeho zajímavé přednášky. Po jejím skončení jsme ho s manželem oslovili, zda by nechtěl přijet do Hrádku. Znal naši obec ze svých cest na Slovensko a řekl, že pokud bude mít volný čas, rád přijede. A přijede,“ vysvětlila Magdalena Ćmiel.

„Jeho příjezd na Fest Outrdoor je určitě výjimečnou událostí pro všechny milovníky hor, sportu a dobrodružství. Alek je člověk s velkým srdcem, který svůj život už léta zasvětil horským výzvám a nyní se o své znalosti a zkušenosti dělí s ostatními. Je třeba říci, že Alekovy úspěchy jsou skutečně impozantní, zvláště vezmeme-li v úvahu, že nedávno oslavil sedmdesátiny. Je jistě inspirativním příkladem pro všechny, že vášeň a nadšení neznají věk,“ dodává Magdalena Ćmiel.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.