ČESKÝ CIESZYN / V sobotu (20. května) se konal Festival PZKO, velká oslava polské kultury a Poláků ze Zaolší. Přestože předpověď počasí v posledních dnech nebyla příliš příznivá, před zahájením festivalu se na obloze objevilo slunce, které provázelo návštěvníky festivalu celé odpoledne. Akce se konala v Českém Těšíně, v parku Adama Sikory, a pořádal ji Polský kulturně-osvětový svaz v České republice.

Festival PZKO byl tradičně zahájen vystoupením spojených polských pěveckých sborů ze Zaolší. Sboristé vystoupili na pódiu v bílých a červených tričkách. Koncert zahájili provedením polské hymny pod taktovkou Aleksandry Zeman. Českou hymnu a hymnu „Gaude Mater Polonia“ zazpívaly sbory pod vedením Leszka Kaliny.

Festival se vrací do Českého Těšína

„Festival je od počátku pořádán proto, abychom mohli prezentovat naše kulturní úspěchy, naši vazbu na rodinný folklor, na polskou kulturu. Festival PZKO 2023 se do Parku Adama Sikory vrátil po téměř 50 letech. Letošní festival se konal pod čestnou záštitou paní Izabelly Wołłejko-Chwastowicz, generální konzulky Polské republiky v Ostravě, a města Český Těšín, které zastupuje místostarosta pan Vít Slováček,“ uvedla na úvod Helena Legowicz, předsedkyně Hlavního výboru PZKO.

Mezi přítomnými byli Przemyslaw Drabek, poslanec Polské republiky, Halina Bieda, senátorka Polské republiky, senátoři České republiky Andrzej Feber a Zdeněk Matušek, místostarosta Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny. Přítomni byli také hosté z Polska – Przemysław Major, místostarosta Cieszyna, Mieczysław Szczurek, starosta okresního úřadu Cieszyn, a Stefan Gajda, zástupce Sdružení Wspólnota Polska.

„Mám tu čest zúčastnit se Festivalu PZKO již podruhé. A podruhé jsem hrdá na vaše nasazení, hrdá na to, že pokračujete v tradici. Polskost je neuvěřitelná síla, a tuto sílu reprezentujete vy. Tuto sílu je zde dnes cítit,“ řekla Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

Pěvecké sbory, folklorní soubory a lidové kapely z celého Zaolší

Po proslovech pokračovali sboristé programem s názvem „Bez hranic“, který připravila dirigentka Aleksandra Zeman. Zazpívali “ Pásmo lidových písní“ a také písně, které speciálně pro Festival PZKO 2019 připravil Karol Pyka – „Dzień dobry biały ptaku“ a „Biała-czerwony kraj“. Publiku se představili také sólisté Aleksandra Morcinek a Radek Morcinek a Władysław Czepiec se svým vnukem Adamem Burianem. V parku Adama Sikory bylo možné slyšet zpěv třinácti sborů z Českého Těšína, Ropice, Karviné, Jablunkova, Třince, Darkova, Návsí, Stonavy a Horní Suché.

Kulturní program festivalu byl velmi bohatý. Účastníci mohli shlédnout vystoupení folklorních souborů a lidových kapel ve společném programu s názvem „U nas dóma przi muzyce“, který připravil Roman Kulhánek. „U nas dóma przi muzyce“, který připravil Roman Kulhanek. Folklorní soubory zahájily svůj program flashmobem, ne tradičně na pódiu, ale mezi diváky. Diváci mohli obdivovat tance a hudbu souborů a kapel – Błędowice, Małe Oldrzychowice, Oldrzychowice, Olza, Suszanie, Zaolzi, Zaolzioczek, Nowina, Partyja a Rozmarynek. Program zakončili tanečníci a hudebníci společným zpěvem písně Płyniesz Olzo.

Návrat k předchozím ročníkům festivalu

Na pódiu se objevili také „Gimnaści“. Umělecký soubor gymnastů pod vedením Bogdana Iwanuszka, působící při MS PZKO Vendryně, stavěl před diváky živé pyramidy, při kterých tuhne krev v žilách.

Během dalšího bodu programu se diváci mohli vrátit v čase do období tzv. mládežnických sobot PZKO. Soubor hudebníků ze Zaolší ve složení Noemi Macura, Agata Waluś, Mateusz Fajkus, Tomáš Foltýn, Samuel Hampala, Krzysztof Pszczółka a Przemysław Orszulik představil písně známých polských kapel, které vystupovaly na předchozích ročnících Festivalu PZKO.

Hosté měli možnost bavit se dlouho do noci. Na velkém pódiu se konaly tři koncerty. Nejprve vystoupila pop-rocková skupina z Českého Těšína Ampli Fire. Jak pořadatelé slíbili, hvězdou večera byl polský zpěvák Andrzej Piaseczny. Účastníci měli možnost slyšet největší hity z celé jeho hudební kariéry. Večer zakončila skupina Contiband, která potěšila účastníky průřezem polské rockové hudby.

Programem provázeli Halina Szczotka, šéfredaktorka měsíčníku Zwrot, a Bogdan Kokotek, umělecký ředitel Polské scény Těšínského divadla.

Gastronomická oslava

Festival PZKO byl nejen kulturním, ale i kulinářským zážitkem. Třináct místních skupin PZKO provozovalo stánky v parku Adama Sikory. Návštěvníci festivalu si mohli pochutnat na různých nápojích a jídle. K dispozici byl mimo jiné bigos, guláš, bramboráky, domácí koblihy, vafle, cukrová vata a … šneci.

„Nápad podávat dnes šneky vznikl tak, že jsme náhodou měli v restauraci šneky. Zkusili jsme si tyto šneky připravit sami doma na bylinkovém másle a zjistili jsme, že jsme schopni tento recept realizovat. Je o ně velký zájem, prodáváme je teprve dvě a půl hodiny a polovina už je pryč. Lidé se nebojí vyzkoušet něco nového, na šneky se dokonce chvíli stála fronta,“ vysvětlil Marian Łacek, člen PZKO z Hrádku.

Kromě toho měli účastníci možnost setkat se s členy sdružení OLZA PRO a také s naší redakcí a redakcí časopisu Głos. Nechyběly ani atrakce pro děti v podobě skákacích hradů a kola štěstí, které připravilo PZKO Třinec-Sídliště.

„Pro děti jsme připravili kolo štěstí, vyhrávají tři losy. Děti mohly vyhrát plyšáky, všechny vlastnoručně vyrobené a vyrobené dámami z Klubů žen ze tří mísntích skupin – Třinec-Sídliště, Třinec-Lyžbice-Vesnice a Třinec-Staré Město,“ vysvětlila Barbara Bulawa, předsedkyně PZKO Třinec-Sídliště.

Příležitost setkat se s přáteli

V parku se sešly všechny generace Poláků ze Zaolší. Někteří si přišli poslechnout pěvecké sbory, jiní se podívat na folklorní soubory nebo gymnasty. Každý si zde našel něco pro sebe.

„Na Festivalu PZKO jsem byl podruhé. Zatím se mi líbila vystoupení folklorních souborů, především Olzy a Błędowic, a uvidíme, co ještě přijde. Byli to hlavně kamarádi, kteří mě přemluvili, abych přijel. Vzhledem k tomu, že jsem na vysoké škole v Brně, je to dobrá příležitost se s nimi setkat,“ řekl Marian Szpyrc.

„Už jsme byli na Festivalu PZKO v Třinci. Jsme tu sice krátce, ale líbí se nám tu. Přijeli jsme se podívat na program, podívat se, co nabízejí stánky, a setkat se s přáteli,“ poznamenala Mariola Studnicka.

(MW)

FacebookTwitterEmailPodziel się

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.