ČESKÝ TĚŠÍN / Žáci polské základní školy v Českém Těšíně se 9. listopadu setkali se spisovatelem a ilustrátorem Pawlem Wakulou. Dozvěděli se mimo jiné zajímavé informace o počátcích autorovy kariéry a jeho plánech do budoucna.

„V České republice jsem počtvrté a v Zaolší potřetí. Jsou to vždy zábavná setkání s možností poznat hezký kout světa. Dnešní setkánií povedu tak, že si budeme spolu jednoduše povídat,“ řekl na úvod Paweł Wakuła.

Žáky zajímalo, co je potřeba k napsání knihy, zda nápady přicházejí v noci nebo ve dne, jak dlouho trvá napsat knihu nebo co je pro autora motivací k psaní.

Paweł Wakuła vyprávěl dětem, o čem píše ve svých knihách a komu jsou určeny. „Píšu pro děti od 5 do 105 let. Mám několik titulů pro mladší děti, ale i pro dospělé. Napsal jsem také dobrodružný, historický, kriminální a trochu venkovský román. Jedná se o ságu, která má tři díly, přičemž každý svazek má 400 stran. Taková kniha se píše rok,“ vysvětlil autor.

O autorovi

Paweł Wakuła vystudoval malířství a výtvarnou pedagogiku na Fakultě výtvarných umění Univerzity Mikołaje Kopernika v Toruni. Dlouhá léta byl spojen s týdeníkem Angora a přílohou Angorka. Příloha je určena dětem a pojednává o světových událostech pro ně přístupnou formou.

Paweł Wakuła je nejen autorem knih, ale také ilustrátorem a karikaturistou. Tyto dovednosti prezentoval žákům tak, že kreslil na tabuli postavy, které se objevují v jeho knihách: Krysa Ogryzek, lesní skřítek Maurycy nebo lesník Pátek.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.