E-mail: redaktor@zwrot.cz

REGION / Vážení čtenáři, jste z Ostravy, pracovali jste nebo někdo z vašich příbuzných pracoval na dole Michal v Ostravě? Na naši redakci se obrátil pan Mieczysław Mazur s prosbou o pomoc při hledání informací o svých předcích. Možná jste to vy, kdo nám může pomoci?

Mieczysław Mazur hledá jakékoli informace, včetně dokumentů a fotografií, týkající se práce Franciszka Mazura a Jana Nosala na dole Michał a jejich odborové činnosti. Náš čtenář hledá kromě příbuzných Gabriely Nosalové také příbuzné ze strany dědečka Franciszka Mazura.

Níže zveřejňujeme text pana Mieczysława Mazura. Pokud máte informace o příbuzných pana Mazura, kontaktujte prosím naši redakci. Informace můžete zasílat na adresu info@zwrot.cz nebo magda@zwrot.cz.


Franciszek Mazur, syn Kazimierze a Anny, se narodil 29. ledna 1897 ve Wole Batorské. V roce 1907 odešel jeho otec pracovat do dolu „Michal“ v Ostavě-Michálkovicích.

V roce 1910 ho otec vzal do Ostravy, kde také začal pracovat na dole Michal jako pomocný horník v podzemí. V letech 1912-1914 byl členem dělnického mládežnického spolku „Sita“ v Michálkovicích a hornického odborového svazu. Až do vypuknutí první světové války pracoval v uhelném průmyslu.

V letech 1914-1918, po rozpuštění mládežnického spolku „Sita“, byl členem hornického odborového svazu, v němž působil jako tajná spojka mezi stávkujícími dělníky, kteří požadovali zlepšení svého údělu. Za tuto činnost byl zatčen.

V letech 1915 až 1917 sloužil jako branec v rakousko-uherském pluku Ulanen (německy Landwehr Ulanen Regiment). V dole pracoval až do roku 1919.

Franciszek Mazur

Stanisława Mazur, dcera Stanisława a Marcjanny, se narodila 1. ledna 1908 v Tenczynku. Žila v Jaworznu. Byla vězněna v Osvětimi. Dne 13. srpna 1943 byla v táborové evidenci zapsána jako vězeňkyně č. 54723. Zemřela 5. prosince 1943.

Jan Nosal, syn Wojciecha a Marianny, se narodil 10. února 1883 ve Wole Batorské. Po ukončení lidové školy absolvoval vojenskou službu ve Wadowicích. Po návratu z armády pracoval jako horník na dole František v Přivoze u Ostravy. Byl členem hornických odborů.

Jan Nosal

Gabriela Nosalová rozená Šustková, dcera Josefa a Janiny. Narodila se 18. března 1887 v Bašce. Žila na Ostravsku a v roce 1920 se přestěhovala do Brzeszcze.

Gabriela Nosal

Zatčení a deportace do koncentračního tábora Osvětim

Během okupace, kdy Němci zřídili v Osvětimi vyhlazovací tábor – koncentrační tábor Osvětim, se Franciszek Mazur, jeho žena Stanisława Mazur, Jan Nosal a jeho žena Gabriela Nosalová jako aktivisté hnutí odporu Polské socialistické strany – Svoboda, rovnost, nezávislost (PPS-WRN) zapojili do pomoci vězňům. Konkrétně se jednalo o dodávky potravin a léků do tábora, zprostředkování nelegální korespondence mezi vězni a jejich rodinami a jejich převádění přes „zelenou hranici“.

Za tuto činnost byl Jan Nosal spolu se svou ženou a Stanislawou Mazur v noci z 9. na 10. srpna 1943 zatčen gestapem v Nosalově domě a poté převezen do věznice gestapa v Bielsku. Po třech měsících a ukončení vyšetřování byl Jan Nosál převezen do Osvětimi. Dne 5. listopadu 1943 byl v táborové dokumentaci zapsán jako vězeň č. 161832. Zemřel 13. ledna 1944.

Gabriela Nosal byla převezena z věznice gestapa v Bielsku do vyšetřovací věznice v Mysłowicích. Po vyšetřování byla převezena do koncentračního tábora Osvětim. Dne 13. srpna 1943 byla v táborové evidenci zapsána jako vězeňkyně č. 54728. Zemřela 22. prosince 1943.

(MW, MM)

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.