TŘANOVICE / Třanovické dožínky se konaly v sobotu (24. září 2022) v parku za obecním úřadem. Organizátoři připravili zajímavý program a nechyběla ani tradiční soutěž o nejchutnější bochník chleba.

Dožínky v Třanovicích pořádala MS PZKO Třanovice společně s obcí Třanovice a hasiči. Letos to bylo již po čtyřiadvacáté. Začali ve 13 hodin tradičním průvodem, který vyrazil z „Kapplova dvora“. Celou vesnici objížděly koňské povozy a traktory se zemědělskými přívěsy, které mohli všichni přítomní využít.

Slavnostní dožínkový obřad a požehnání úrody

Po hodině jízdy dorazil průvod do parku za obecním úřadem, kde se konal dožínkový obřad. Představil ho taneční soubor „Trzanowice“ společně se souborem „Dziecka z Trzanowic“. Hostitelé, kterými byli již osmým rokem Gabriela a Ryszard Jochymkovi, byli obdarováni věncem a dožínkovým chlebem.

Za úrodu poděkovali a požehnali jí kněz Rudolf Sikora a pastor Erich Bocek. Akci vedly v polštině a češtině Danuta Jochymek a Libuše Ovčaříová.

Bohatý program dožínkových slavností

Na pódiu se opět objevila taneční skupina „Trzanovice“ a „Dziecka z Trzanowic“. Představili program s názvem „Šlapání zelí“, který připravila Weronika Kičmer. K tanci hrály spojené kapely „Góreczka“ a „Bezmiana“. Vystoupili také žáci české školy v Třanovicích a polské školy Jana Kubisze v Hnojníku.

V 16:00 začal blok hostujících kapel. Vystoupila skupina Vonička z Havířova. K poslechu hrála cimbálová muzika Lagan z Ostravy a tančil regionální soubor Oldřichovice. Večer vystoupilo duo Ptaszek a Bužma – Blues And Gospel. Po skončení koncertu se účastníci bavili při hudbě DJ Paula až do pozdních nočních hodin.

Placky, koláče a ražniči

Připraveny byly také stánky s občerstvením. Stánek PZKO nabízel placky se šlehačkou nebo škvarky, koláče, párky v rohlíku a nápoje. Místní hasiči nabízeli maso opékané na kameni nebo koláče a Matice slezská nabízela své tradiční ražniči.

Připraven byl také program pro děti. Skákací hrady, malování na obličej, jízda na ponících a klaun s balónky. Starší děti se mohly dozvědět, co se dělá s použitým olejem, a za dobře vyřešené hádanky dostaly kornoutek chipsů.

Proběhla také tradiční soutěž „O nejchutnější bochník domácího chleba“. Všichni účastníci dožínkové slavnosti mohli ochutnat pečivo a posoudit, které jim nejvíce chutnalo.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.