1. Výstava – kapsule času z 1845 a 1945 roku

Kdy: od pátku 19. srpna do úterý 23. srpna
Kde: Cieszyn

V Římském sálu Muzea Těšínského Slezska budou prezentovány historické artefakty ze dvou kapsul času, nalezených ve věží cieszyňské radnice. Během vernisáže výstavy, která proběhne v pátek v 15 hodin, o dějinách kapsul povypráví Jan Paweł Borowski.

2. Jak Chotěslav přišel na hradiště

Kdy: pátek 19. srpna, 10.00
Kde: Chotěbuz

Archeopark Chotěbuz-Podobora zve na kostýmovou prohlídku pro děti. Bude to příběh o tom, jak se Chotěslav usadil na hradišti a začal žít jako pravý Slovan. Začátky prohlídek v 10.00 a 14.00.

3. Folklor bez hranic

Kdy: od pondělí 15. srpna do pátku 19. srpna
Kde: Ostrava

V rámci festivalu vystupují na různých místech Ostravy folklorní soubory z celého světa. Poslední den festivalu se bude konat v pátek na Slezskoostravském hradě. Od 15.30 koncert dětských souborů, v 17.00 koncertní vystoupení kapely Ensemble FLAIR z Hlubina, v 18.00 závěrečný festivalový koncert, v rámci kterého vystoupí české a slovenské soubory, jak rovněž soubor z Malty.

4. Borůvkový týden

Kdy: od úterý 16. srpna do neděle 21. srpna
Kde: horské chaty Skalka a Severka

Milovníkům borůvek doporučujeme Borůvkový týden. Vydejte se na výlet do hor a ještě si pochutnejte – na chatách Skalka a Severka na vás bude čekat mnoho borůvkových specialit.

5. Mezinárodní výstava regionalných produktů

Kdy: sobota 20. srpna, 10.00
Kde: Ustroň

Výrobci rukodělných a řemeslných produktů z Těšínského Slezska a ze Slovenska budou prezentovat své výrobky na náměstí v Ustroni. Na programu je jarmark, degustace regionálních potravin, ukázky řemeslné práce, koncerty regionálních souborů. Spolupořadateli výstavy jsou Místní skupina PZKO Jablunkov a Mikroregion Gorolsko Swoboda.

6. Den obce Písečná

Kdy: sobota 20. srpna, 8.00
Kde: Písečná

Obecní slavnosti odstartují sportovní akce: fotbalový turnaj spřátelených obci (8.00) a běh Písečnou (nejmladší kategorie začíná v 8.00 hod, hlavní závod  v 10.00). Od 13.00 budou připraveny atrakce pro děti, od 15.00 hudební vystoupení. Občerstvení zajistí místní spolky.

7. Den obce Smilovice

Kdy: sobota 20.srpna, 14.00
Kde: Smilovice

V rámci obecních slavnosti v  areálu Sportcentra se budou místní a přespolní celé odpoledne a večer bavit při živé hudbě (Dechová hudba Sušanka, cimbálová muzika Grande Moravia, pop-rocková kapela Cross Orchestra, World „Roxette“ Tribute Band, Rockset Retro Live, večer diskotéka),  zajištěny budou rovněž kulinářské speciality místních spolků a program pro děti.

8. Pouť věřících a Mše sv. na Trojmezí

Kdy: sobota 20. srpna, 9.00
Kde: Hrčava

V sobotu se na Trojmezí setkají věřící z České republiky, Slovenska a Polska. Bohoslužbu budou celebrovat biskupové ze všech tří zemí. Poutníci z České republiky se tradičně setkají u dřevěného kostela sv. Cyrila a Metoděje na Hrčavě a odtud se v 9.00 hodin vydají pěšky na Trojmezí. Po svaté mši bude následovat kulturní program, zajištěny budou i stánky s občerstvením.

9. Vendryňský letní karneval

Kdy: sobota 20. srpna, 15.00
Kde: Vendryně

Obec Vendryně zva na letní zábavu do Vendryňského parku. Od 10.00 hod na hřišti proběhne fotbalové utkání Dolňáci – Horňáci. Odpoledne vystoupí Duo pygmalion, Labajovci, STS Band, Markéta Konvíčková s kapelou. Nejmladší určitě potěší Klauni na volné noze.

10. Lomňanské vrcholy

Kdy: sobota 20. srpna, 06.00
Kde: Dolní Lomná

Druhý ročník charitativního pochodu po vrcholcích v Dolní Lomné se uskuteční v sobotu se startem i cílem u Lomňanského muzea. Výtěžek z akce bude věnován na léčbu Ellen Ruszové. Připraveny budou dvě trasy: jedna náročnější, druhá pohodová, vhodná pro rodiny s dětmi. V areálu Lomňanského muzea bude připraven doprovodný program pro děti i dospělé, regionální občerstvení a večer vystoupení skupiny Blaf či DJ.

11. Letní pěnová párty

Kdy: sobota 20. srpna, 14.00
Kde: Český Těšín

SDH Český Těšín pořádá 3. ročník pěnové párty u hasičské zbrojnice v Masarykových sadech. Na programu je bazén s pěnou, vodní skluzavky, trampolína, skákací hrad, prohlídky hasičských aut, soutěže pro děti, občerstvení.

12. Slezské dožínky v Gutech

Kdy: neděle 21. srpna, 13.00
Kde: Guty

Na tradiční dožínky zve v neděli Místní skupina PZKO Guty. Ve 13 hod. začne kulturní program, v rámci kterého vystoupí folklorní soubor Bystrzyca, soubor z obce Jasienica, dechovka Jablunkovanka, děti z polské školy z Hnojníku. Již od 11 hod. bude možné ochutnat výbornou slezskou kuchyni.

13. Přehlídka lidových kapel a tanečních souborů z Trojmezí

Kdy: neděle 21. srpna, 14.00
Kde: Dolní Lištná, Dům PZKO

Místní skupina PZKO zve na 16. ročník Přehlídky lidových kapel. Vystoupí folklorní soubor Bystrzyca, kapely Czymu ni, Bez miana, Dudáci ze Sihelného, Nowina. Kromě hudby, zpěvu a tance nabídnou pořadatelé také bohaté regionální občerstvení a nápoje. V Domě  PZKO k vidění bude výstava Józef Gacek – polský legionář.

14. Dožínky v Ustroni

Kdy: neděle 21. srpna, 14.00
Kde: Ustroň

Tradiční dožínky v polském Ustroni začnou ve 14 hod. průvodem, v 15.00 proběhne dožínkový obřad a vystoupení (pěvecký sbor Ave, Ustroński Chór Ewangelicki, Estrada Ludowa Czantoria, Estrada Regionalna Równica). Od 17.00 taneční zábava v lazeňském parku.

(pe)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.