E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

ALBRECHTICE / Od soboty do pondělí byly v Domě PZKO v Albrechticích k vidění rodinné památky a ruční práce členek Klubu žen Místní skupiny PZKO. Výstava s názvem „U mě, u maminky, babičky a prababičky“ byla zahájena vernisáží v sobotu 25. června.

„Dnešní výstava je, jak už název napovídá, jednoduše mezigenerační. To znamená, že jsou zde předměty, které jsme vytvořily my a ženy, které tu již mezi námi nejsou. Tedy naše babičky a prababičky,“ uvedla iniciátorka a koordinátorka výstavy Jadwiga Czap.

Předměty starší než 100 let

Během vernisáže vystoupili žáci polské základní školy v Albrechticích. Přednesli báseň o klavíru a zahráli dvě skladby na tento nástroj. Vystaveny byly také jejich práce a kresby.

Na výstavě byly mimo jiné k vidění předměty staré více než 100 let. Například fotografie babičky Jadwigy Czapové, narozené v roce 1883, nebo těšínský kroj. Návštěvníci mohli obdivovat předměty, které si dámy z Klubu žen přinesly z domova, trofeje ze zahraničních cest, památky po rodičích a prarodičích i předměty denní potřeby.

Na stolech uprostřed místnosti a podél stěn byly tematicky uspořádány staré fotografie a fotoaparáty, keramika, korbele, kuchyňské doplňky, panenky v háčkovaných šatech, vyšívané a háčkované ubrusy, velikonoční a vánoční dekorace a uprostřed místnosti Beskydy, díla Bronislava Procnera.

Křížková výšivka vyžaduje trpělivost

Na stěnách visely obrazy Janiny Mrózkové malované pastelem, akvarelem a olejem. A také ručně vyšívané křížkové obrázky.

„Existují speciální vyšívací vzory, podle kterých jsem to dělala. Modrý obraz mi zabral asi rok, zbytek mi zabral o něco méně času, protože už jsem měla zkušenosti. Jsou zde také mé dvě srdcovky – obrázky Orlové a Karviné. Jen ti nahoře vědí, kolik jsem odvedla práce. Ale já jsem trpělivá. S manželem jsme spočítali, že k vytvoření obrazu Karviné bylo potřeba asi 144 600 vpichů,“ vysvětlila Jadwiga Czap.

Časově náročné přípravy

V místnosti byl také připraven stůl, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet ruční práce, jako je háčkování nebo vyšívání, nebo si vymalovat antistresové omalovánky. Ženy začaly celou výstavu připravovat již ve čtvrtek.

„Když nemám co dělat, přemýšlím. Dva roky mi trvalo, než jsem si promyslela, jak by to mohlo tematicky vypadat. A navíc jsem přesně nevěděla, kdo co přinese. Měl tu být také stůl s krystaly, ale od toho jsme upustili,“ odpověděla Jadwiga Czap na otázku, kde se vzal nápad připravit takovou výstavu.

Na výstavě byl přítomen také předseda MS PZKO v Albrechticích Albín Budjač, který poděkoval dámám za přípravu této výstavy.

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.