KARVINÁ / V pátek 1. dubna se v Oddělení polské literatury Regionální knihovny v Karviné uskutečnila vernisáž výstavy Herberta Kiszy spojená s křtem bibliofilského vydání básní Aniely Kupiec ilustrovaných autorovými grafikami.

Páteční setkání vedl Władysław Owczarzy, který v první části hovořil o umělcově tvorbě a neopomněl ani jeho životopis. Druhá část byla věnována bibliofilskému vydání básní Aniely Kupiec.

Herbert Kisza, který pochází z Chotěbuze, nevystavuje v Karviné poprvé

„Mnozí z vás si jistě pamatují na výstavu našeho hosta Herberta Kiszy před čtyřmi lety. Již tehdy se jí dostalo mimořádné pozornosti a vzbudila zájem mnoha znalců grafiky. Opětovná prezentace děl tohoto umělce v naší karvinské knihovně je nejen symbolickým návratem do jeho rodného Těšínského Slezska, ale také snahou ukázat širokou škálu tvůrčích počinů,“ řekl v úvodu Władysław Owczarzy.

O dílech Herberta Kiszy

Herbert Kisza v současné době žije v Kadani v západních Čechách, kde si vybudoval rodinné hnízdo a založil vlastní galerii „U netopýra“. Je známý především svými grafikami, ale velmi rád také maluje. Chcete-li vidět jeho obrazy, musíte zajít do jeho galerie, protože, jak sám říká, nerad se s nimi loučí a neprodává je.

Díla vystavená před čtyřmi lety byla z velké části inspirována cestami, ale na současné výstavě chce autor ukázat trochu více ze svých cestovatelských fascinací.

Na svých grafikách představuje téměř všechny kontinenty světa kromě Antarktidy.

„Grafika na cestách „

Každý, kdo si výstavu pozorně prohlédne, si všimne, že díla jsou inspirována Dálným východem, Austrálií, Afrikou, Amerikou a Evropou.

Charakteristickým rysem tvorby Herberta Kiszy je atmosféra plná poezie, kterou podtrhuje nádherná práce se světlem, jež se rozlévá po zobrazené krajině a objektech. Stává se tak významným faktorem každé kompozice provedené technikou akvatinty.

Básně Aniely Kupiec v nové podobě

Jedním z důležitých bodů programu byla také prezentace bibliofilského vydání básní Aniely Kupiec „Beskid – po naszymu“. Toto s autorkou dohodnuté vydání se bohužel nerealizovalo v plánovaném termínu z mnoha důvodů, mimo jiné kvůli nemoci Marie Svobodové, následné pandemii a mnoha dalším překážkám.

„Mezitím naše autorka zemřela, aniž by viděla hotové vydání, a teprve dnes si oficiálně dovolujeme představit toto bibliofilské vydání s ilustracemi našeho výtvarníka, který je nejen jeho iniciátorem, ale připravil pro toto vydání i 6 akvatintových ilustrací.“ – dodal Władysław Owczarzy.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.