KARVINÁ / V pátek 1. dubna se v Oddělení polské literatury Regionální knihovny v Karviné uskutečnila vernisáž výstavy Herberta Kiszy spojená s křtem bibliofilského vydání básní Aniely Kupiec ilustrovaných autorovými grafikami.

Páteční setkání vedl Władysław Owczarzy, který v první části hovořil o umělcově tvorbě a neopomněl ani jeho životopis. Druhá část byla věnována bibliofilskému vydání básní Aniely Kupiec.

Herbert Kisza, který pochází z Chotěbuze, nevystavuje v Karviné poprvé

„Mnozí z vás si jistě pamatují na výstavu našeho hosta Herberta Kiszy před čtyřmi lety. Již tehdy se jí dostalo mimořádné pozornosti a vzbudila zájem mnoha znalců grafiky. Opětovná prezentace děl tohoto umělce v naší karvinské knihovně je nejen symbolickým návratem do jeho rodného Těšínského Slezska, ale také snahou ukázat širokou škálu tvůrčích počinů,“ řekl v úvodu Władysław Owczarzy.

O dílech Herberta Kiszy

Herbert Kisza v současné době žije v Kadani v západních Čechách, kde si vybudoval rodinné hnízdo a založil vlastní galerii „U netopýra“. Je známý především svými grafikami, ale velmi rád také maluje. Chcete-li vidět jeho obrazy, musíte zajít do jeho galerie, protože, jak sám říká, nerad se s nimi loučí a neprodává je.

Díla vystavená před čtyřmi lety byla z velké části inspirována cestami, ale na současné výstavě chce autor ukázat trochu více ze svých cestovatelských fascinací.

Na svých grafikách představuje téměř všechny kontinenty světa kromě Antarktidy.

„Grafika na cestách „

Každý, kdo si výstavu pozorně prohlédne, si všimne, že díla jsou inspirována Dálným východem, Austrálií, Afrikou, Amerikou a Evropou.

Charakteristickým rysem tvorby Herberta Kiszy je atmosféra plná poezie, kterou podtrhuje nádherná práce se světlem, jež se rozlévá po zobrazené krajině a objektech. Stává se tak významným faktorem každé kompozice provedené technikou akvatinty.

Básně Aniely Kupiec v nové podobě

Jedním z důležitých bodů programu byla také prezentace bibliofilského vydání básní Aniely Kupiec „Beskid – po naszymu“. Toto s autorkou dohodnuté vydání se bohužel nerealizovalo v plánovaném termínu z mnoha důvodů, mimo jiné kvůli nemoci Marie Svobodové, následné pandemii a mnoha dalším překážkám.

„Mezitím naše autorka zemřela, aniž by viděla hotové vydání, a teprve dnes si oficiálně dovolujeme představit toto bibliofilské vydání s ilustracemi našeho výtvarníka, který je nejen jeho iniciátorem, ale připravil pro toto vydání i 6 akvatintových ilustrací.“ – dodal Władysław Owczarzy.

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Únor022023

10 tipů na víkend

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku
Leden312023

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.