ČESKÝ TĚŠÍN / Kvalifikace na 17. ročník Festivalu dětské písně trvaly dva dny. Porota vyslechla mladé zpěváky z polských škol 23. a 24. března v kulturním středisku “ Střelnice“.

První den soutěže se představili mladí zpěváci z prvních dvou věkových kategorií, 1.-3. a 4.-6. třída. Druhý den vystoupili jejich starší kolegové, duety a dvě kapely.

Moderátorkou byla Izabela Kapias. Polské písně v podání žáků polských základních škol poslouchala porota ve složení: Agnieszka Biernat – učitelka hudby a zpěvačka z Cieszyna, Irena Włosok – vítězka Festivalů dětské písně z Těrlicka, Zbigniew Siwek – skladatel a hudebník z Českého Těšína, Michal Smolán – dlouholetý organizátor pěveckých akcí pro mládež z Frýdku-Místku a Karol Pyka – skladatel a odborník na popovou a jazzovou hudbu z Katovic.

Ne každý může v soutěži zvítězit. Ti, kteří se neumístí na vítězných pozicích, by se neměli nechat odradit

„Všichni se do finále dostat nemůžete, ale doufám, že pokud někdo nevyhraje, nebude se kvůli tomu zlobit a nevzdá se zpívání,“ řekl Leszek Kalina, předseda PTA „Ars Musica“. „Kdo půjde na polské gymnázium, může zpívat se mnou,“ dodal.

Moderátorka Izabela Kapias také apelovala na ty, kteří se do finále nedostanou, aby se nenechali odradit od zpěvu. „Zpívejte dál. Zpěvem a tréninkem se můžete dostat do finále v dalších ročnících soutěže,“ uvedla.

Ne plně využitý potenciál

Všimla si, že u některých soutěžících nebyl plně využit jejich potenciál. „Myslím, že na to má velký vliv doba, ve které žijeme. To, že nebyla možnost vystupovat před publikem,“ řekla Kapias.

U některých dětí si všimla stresu a trémy. U jiných, že jejich příprava nebyla stoprocentní. „U některých účastníků jsem viděla, že mají rezervy. Že kdyby skladbu trochu víc vypilovali, mohli by si vést lépe. Ale myslím, že to pramení z toho, že neměli takové možnosti. Nebyly žádné školní akce, festivaly, kde děti vždy vystupují,“ řekla.

Finále se uskuteční 23. dubna v Havířově

Festival pořádá Polská umělecká společnost „Ars Musica“, Centrum pro polské národnostní školství a Macierz Szkolna v Havířově-Bludovicích. Finále se bude konat 23.4. od 16:00 a proběhne tradičně v Kulturním domě Petra Bezruče v Havířově.

Kategorie I

PUSTÓWKA DanielTřinec
KASZPER MariaVendryně
TOMANKOVÁ ElaRopice
PASZEK FILIPBystřice

Kategorie II

BUBIK FranciszekBystřice
SWACZYNA AdamKarviná
SIKORA MarekKošařiska
PIECHACZEK LindaHrádek

Kategorie III

WANIA Maria MartaVendryně
MACURA JuliaTřinec
ZICHLARZOVÁ VanesaKarviná
BÖHM AnnaTřinec
CIEŚLAR RebekaBystřice
KOŁORZ AndrzejBludovice
WASZUTOVÁ IvonaTřinec
STONAWSKI KrystianČeský Těšín

Kategorie IV

NOWOK Aneta – SABELA ZuzannaHnojník
BÖHM Anna – KRAUS TerezaTřinec
NOWOK Jan – SODZAWICZNY AndrzejHnojník

Kategorie V

Zespół wokalnyVendryně
Zespół „Do słońca leć”Bludovice

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.