TŘINEC / Před týdnem vyšly vzpomínky Kazimierze Jaworského na dětství a rané mládí. Kniha, která vyšla v malém nákladu, bude skutečnou lahůdkou pro milovníky místní historie, zejména pro ty, kteří mají vztah ke Konské.

Rodný dům autora se nacházel na místě, kde dnes stojí Třinecké železárny. Byl to typický dům pro služebnictvo. Dům je pojmenován po Pawlu Kajzarovi, který jej začal stavět, ale protože mu chyběly finanční prostředky, dům koupil baron Bess a dostavěl jej. Jméno prvního stavitele však zůstalo v paměti místních obyvatel.

„Dům a prostor kolem něj, ať už je jakýkoli, je člověku nejbližší, je to taková malá vlast, místo, na které se vzpomíná celý život, i když už je dávno pryč. Domov je soukromá vlast, vždy stejná, bez ohledu na to, ve které národní nebo státní vlasti člověk žije.“

Kazimierz Jaworski, Kajzarówka, Třinec 2022.

„Tuto knihu píšu už několik desetiletí, první záznamy jsou z roku 1953. Když mi bylo třináct, dostal jsem od maminky pod stromeček Sienkiewiczovu trilogii, pero a malý blok. Od té doby jsem si začal psát deník, samozřejmě ne každý den, jen občas. Poté jsem si sešity kupoval sám a pokračoval v psaní. Když jsem odešel do důchodu, přepsal jsem vše do počítače, provedl jsem autocenzuru, protože některé věci nebyly vhodné ke zveřejnění. A nakonec jsem tyto deníky doplnil svými vzpomínkami,“ uzavírá Kazimierz Jaworski.

„V určitém okamžiku se mi o rodinném domě zdálo stále častěji. Zaujalo mě, jak si pamatujeme vzpomínky z dětství a jak se mi ve stáří tyto vzpomínky začaly vracet ve snech. Myslím, že díky tomu, že jsem si od dětství psal deníky, se mi tyto vzpomínky více vryly do paměti, a proto se mi o nich začalo zdát,“ říká autor Kajzarówky.

„Naše mapa paměti z dětství a dospívání se skládá z řady vzpomínek, zážitků, paralel, mezi nimiž se i banální věci stávají důležitými a jedinečnými. Motivy malých domovů lze chápat v různých souvislostech, nejen jako návraty do ztracených míst, ale také jako usnadnění hledání nebo upevnění vlastní identity. Tím pro mě byla Kajzarówka v Konské.“

Kazimierz Jaworski, Kajzarówka, Třinec 2022.

Kazimierz Jaworski se narodil v roce 1940 v Konské (dnes část Třince). V této obci prožil dětství a mládí, její historie se později stala hlavním předmětem jeho badatelské práce. Je autorem mnoha povídek a rozhlasových her. Působil také jako novinář, publicista a divadelní kritik. Byl členem řady uměleckých a literárních spolků, například organizací: Stowarzyszenie Literatów Polskich, Zaolziańskie Towarzystwo Fotograficzne a také Sekcja Historii Regionu przy ZG PZKO.

Publikoval v časopisech „Zwrot“, „Głos Ludu“ a „Třinecký Hutník“. Kromě literatury se věnuje také fotografování a kreslení a své reportáže ze zahraničí vlastnoručně ilustroval. Zapisuje si také vzpomínky na své mládí. Jeho oblíbeným literárním žánrem jsou povídky. Tematicky se snaží analyzovat a popsat nitro člověka na pozadí zcela běžných životních situací.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.