VISLA / Vánoční jarmark s tradicí se konal v sobotu a v neděli na náměstí Plac Bogumiła Hoffa ve Visle. Na návštěvníky čekala hudba, stánky s vánočním zbožím, regionálními dobrotami a výrobky lidových tvůrců a také vánoční workshopy. V sobotu po setmění dorazil Mikuláš a rozsvítil stromeček. Akci uspořádalo Vislanské kulturní centrum.

Kolem 13.00 hodin pracovníci Lesní správy Visla rozdávali stromečky. Pro účastníky jarmarku hrála mezi stánky kapela Watra. Na pódiu vystupovaly kapela „Mała Wisła“ a „Zespół Regionalny Mała Wisła“. Krátce po setmění se objevil Mikuláš s elfem Alou, kteří čekali ve vagoně svého vlaku (normálně slouží jako turistický vláček) před Lázeňským domem.

A byl to také Mikuláš, který osobně rozsvítil stromeček a pak slíbil, že za rok dorazí znovu. Děti potom měly možnost se nechat vyfotit společně s Mikulášem a elfem Alou, kteří se pohodlně usadili na saních vedle rozsvíceného stromečku.

Výstava v galerii Vislanského kulturního centra

V galerii Vislanského kulturního centra v Lázeňském domu bylo možno zhlédnout tematickou výstavu.

Antosia Kraszewska

Poté se na scéně objevila Antosia Kraszewska, talentovaná žákyně Katolické základní školy v polském Těšíně s repertoárem koled. Teprve jedenáctiletá Antosia letos nahrála písničku v doprovodu známého polského hudebníka, skladatele, zpěváka a dirigenta Piotra Rubika. Je laureátkou řady mezinárodních a polských vokálních festivalů, soutěží a pěveckých přehlídek.

Loni se ji podařilo získat m. j. 1. místo na Mezinárodním festivalu Digi Talenty 2020,  Stříbrný vavřín na Celopolském festivalu 2020 ve městě Sędziszów, 1. místo na Celopolském festivalu dětské písně „Legni”, 2. místo na Mezinárodním festivalu „Skowroneczek” Nowy Sącz 2020, kde koncert finalistů vysílala v říjnu polská televizní stanice TVP ABC.

Antosia vystupuje také ve Slezské opeře ve městě Bytom, od roku 2013 působí v divadelním souboru v polském Těšíně, který každým rokem prezentuje v Divadle Adama Mickiewicze představení „Gość Oczekiwany”, „Jasełka Tradycyjne” a „Misterium Męki Pańskiej”. Hraje na houslích, příčné flétně a na klavír.

Po Antosi vystoupil Silesian Brass Quartet. Následně hudbu zajistil DJ Szymon. Na náměstí Plac B. Hoffa se měli objevit také policisté v doprovodu záchranáře, aby přednesli přednášku o tom, jak je důležité v silničním provozu nošení reflexních prvků. Nakonec však muži v uniformách byli poslání na jiné místo.

(gam)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.