MILÍKOV / Mše v kapli na Kozubové u příležitosti svátku sv. Hedviky se uskuteční v sobotu 16. října. Začátek je v 11.00 hodin. Pokud počet poutníků klesne pod 25 osob, v této tradici se nebude v budoucnu pokračovat.

Kaple na Kozubové vyrostla v roce 1937. Byla zasvěcena sv. Anně, patronce manželství, matek, vdov, pekařů či mlynářů. Hlavním iniciátorem výstavby kapličky na Kozubové byl probošt Rudolf Płoszek z Hnojníku, tehdejší první místopředseda polského turistického spolku PTTS „Beskid Śląski” v Československu.

Kaple na Kozubové na starším snímku
Zdroj: www.hotel-kozubova.cz

Cílem bylo umožnit polským turistům a sportovcům, kteří pobývali ve zdejší turistické chatě, aby se mohli zúčastnit mše. Zmíněná chata na Kozubové byla postavena v roce 1929 právě díky spolku „Beskid Śląski”. Devátého února 1973 chatu zničil požár. Na jejich pozůstatcích pak v osmdesátých letech vyrostl nynější horský hotel Kozubová. 

Pierwotne schronisko na Kozubowej
Zdroj: www.hotel-kozubova.cz

Sv. Hedvika Slezská pocházela z Bavorska a žila na přelomu 12. a 13. století. V Polsku a zejména ve Slezsku patří k nejoblíbenějším světcům. Její svátek se podle liturgického kalendáře slaví 16. října. Světice je prezentována jako mladá manželka v dlouhé sukni, popřípadě v knížecím plášti a s diadémem na hlavě. Občas je vyobrazena v cisterciáckém hábitu. Jejími atributy jsou kříž, boty v ruce, figurka Panny Marie, růženec a maketa kostela v dlani.

(gam)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.