JISTEBNÁ / Regionální soubor Istebna z Jistebné slaví letos 120 let své existence. Během sobotních oslav tohoto významného jubilea v restauraci hotelu „Dwór Kukuczki“, soubor obdržel od ministra kultury, národního dědictví a sportu Polské republiky zlatou medaili Gloria Artis za přínos pro kulturu.

Toto prestižní ocenění je udělováno osobám, které se mimořádně zasloužily na poli umělecké tvorby, kulturní činnosti či ochrany kulturního a národního dědictví.

Stříbrná medaile za mimořádné zásluhy pro Annu Urbaczku-Bury

Zdroj: Facebook souboru (Okiem fotoreportera)

Nebylo to jediné ocenění, jaké toho dne bylo uděleno.  Šestadevadesátiletá Anna Urbaczka – Bury, jež kdysi vedla dvacet let soubor, kterému svým ambiciózním uměleckým programem zajistila velké úspěchy, byla oceněná za přínos pro kulturu stříbrnou medaili Gloria Artis.

Paní Anna Urbaczka -Bury je navíc uznávanou lidovou spisovatelkou, která píše básně i prózu na nejrůznější témata, jež se týkají lidových tradic, kultury a historie regionu, také vzpomínky na lidi a události, důležité pro místní kulturu a umění. Od roku 1963 je spjatá s Literárním klubem Jerzeho Probosze v Jistebné.

Získala řadu cen za literární tvorbu v nářečí Těšínského Slezska. Od roku 1964  je členem výboru organizace „Macierz Ziemi Cieszyńskiej“ v Jistebné. Navíc má obrovské znalosti na téma regionu. Je uznávanou autoritou v oblasti místního folkloru. Nejednou byla nápomocná autorům vědeckých prací, novinových článků, televizních a rozhlasových programů.

Zdroj: Facebook souboru (Okiem fotoreportera)

Další ocenění

Ministr přiznal také čtyři ocenění Za zásluhy o kulturu, které získali předchozí umělečtí vedoucí a instruktoři: Józef Kawulok, Michał Zowada, Tadeusz Papierzyński a Józef Łupieżowiec. Diplomy „Za zásluhy o kulturu obdrželi: Piotr Kukuczka, Agnieszka Gretkowska, Katarzyna Juroszek a Anna Łupieżowiec.

Vystoupení před Františkem Josefem a Ignacym Mościckým

Regionální soubor „Istebna” z Jistebné je pravděpodobně nejstarším polským folklórním souborem. Jeho počátky sahají do roku 1901. Již v roce 1908 vystupoval pro samotného císaře Františka Josefa I. ve Vídni během slavností k šedesátiletému výročí jeho vlády. Představil se také na prezidentských dožínkách ve Spale v roce 1933 před tehdejší hlavou státu Ignacym Mościckým.

V roce 1934 se „Istebna” zúčastnila kulturního počinu Święto Pieśni (Svátek písní) ve Wisle, zatímco v dalších třech letech Święta Gór (Svátek hor), z kterého pak vznikla v současné době největší folklórní událost v Polsku – Týden beskydské kultury. Soubor se také zúčastnil mnoha rozhlasových a televizních programů.

Zdroj: Facebook souboru (Okiem fotoreportera)

V seriálu Čtyři z tanku a pes

V roce 1969 členové souboru byli přizvání k natáčení posledního dílu populárního seriálu Čtyři z tanku a pes, kde zinscenovali horalskou svatbu pro tři hlavní hrdiny. Natáčelo se v obci Jistebná.

Soubor vystupoval v celém Polsku. Prezentoval se také ve Velké Británii, Francii, Německu, Rakousku, Česku, Slovensku, Makedonii, Rumunsku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Turecku, Rusku, Maďarsku, Ukrajině, Itálii, Alžírsku, Sjednocených arabských emirátech, Mongolsku, Jordánsku. Kromě toho zavítal třikrát do Číny, Austrálie a Brazílie.

Je třeba také zmínit, že během letošního 52. Mezinárodního soutěžního festivalu folkloru horských zemí v Zakopanem  soubor získal prestižní cenu „Złota Ciupaga“ za program Svatba jistebňanských horalů. Došlo k tomu poprvé během jeho stodvacetileté historie. V roce 2011 soubor obdržel z rukou ministra kultury nejvyšší ocenění v oblasti lidové kultury – cenu Oskara Kolberga.

V roce 2016 se uměleckým vedoucím souboru stala Maria Motyka, výuku tance má na starosti Józef Łupieżowiec. Celá skupina má kolem 40 členů.

(gam)

Zdroj: Facebook souboru (Okiem fotoreportera)
Zdroj: Facebook souboru (Okiem fotoreportera)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.