Sebevražda Itala

Zedník Rodolfo Soprano z Těšína se v září 1900 rozhodl skoncovat se životem. Vydal se ke kolejím Košicko-bohumínské dráhy a asi dvě stě metrů od těšínského nádraží směrem na Bohumín se vrhl před lokomotivu nákladního vlaku.

Vlaková souprava táhla jeho tělo zhruba padesát metrů. Zaměstnanci pohřební služby převezli zmasakrovanou mrtvolu na komunální hřbitov. Důvodem sebevraždy italského dělníka byly vážné psychické problémy.

Dítě se zabilo pádem z okna

Dvouletý syn kožešníka pana Himmra vypadl v září 1900 z okna jeho bytu na dnešní Hluboké ulici v Těšíně. Pádem na tvrdou dlažbu i způsobil vážná zranění, kterým na druhý den podlehl.

Oběť tyfu

Seržant od 54. pěšího pluku v Těšíně Jan Krill zemřel v září 1904 na tyfus. Pohřbu 13. září se zúčastnil také početný důstojnický sbor.

Příčinou sebevraždy těžká choroba

Poštovní úředník Kögler z Vídně pobýval v září 1903 na návštěvě u příbuzných v Těšíně. Návštěva měla tragickou dohru, protože 12. září se host z hlavního města monarchie zastřelil. Příčinou sebevraždy teprve devatenáctiletého mladíka byla nevyléčitelná nemoc.

Okradení úředníka

Úředník Košicko-bohumínské dráhy v Těšíně Jindřich Kantor oznámil na policii, že mu 28. září 1903 ráno někdo ukradl 330 korun. Peníze měl přitom v uzamčeném pokoji.

Během rvačky přišel o život

Jistý Leopold Glinský z Karviné se 4. září 1904 pohádal s několika stavebními dělníky. Spor skončil rvačkou, během které Glinský dostal po hlavě klackem. Dvanáct hodin nato zemřel.

Arcivévodkyně Izabela v Těšíně

Manželka posledního těšínského knížete Bedřicha, Izabela přijela 5. září 1905 do Těšína s jednou ze svých dcer, arcivévodkyni Marií Jindřiškou. Ve městě nad Olzou se zdržely čtyři dny.

Řádil tyfus

Případy onemocnění tyfem břišním se v září 1906 vyskytly na řadě míst na Těšínsku. Nebezpečnou nemoc zaznamenali v Karpentné, Vendryni, Chotěbuzi, Stonavě, Bohumíně a ještě na jiných místech.

Zesnul v den zlaté svatby

Pan Jan Mitręga, rolník z Vendryně, zemřel v září 1906 ve věku osmasedmdesáti let. Vydechl naposled v den, kdy měl oslavit se svou manželkou padesát let společného života, tedy zlatou svatbu. Pohřeb se konal 27. září z vendryňského farního kostela.  Jeho syn Pavel byl majitelem tiskárny Towarzystwa Domu Narodowego v Těšíně.

Na vozku zaútočil kamenem

Sedmnáctiletý, avšak už dvakrát soudně trestán Jan Szarzec z Ustroni, přepadl 12. září 1908 ve Stanislavicích vozku, který rozvážel pečivo z těšínské pekárny pana Glesingera. Přitom ho poranil kamenem na hlavě a vytrhl mu koženou tašku s třiceti korunami. Svého lupu si moc neužil, protože vozka vše nahlásil na policii. Muži zákona zatkli mladistvého lupiče ještě tentýž den v obci Bobrek u Těšína. 

Přemnožení zajíců

Následkem četných lijáků byly žně v roce 1908 v podhorských obcích na Těšínsku slabší, než se původně očekávalo. Zemědělce navíc potrápili přemnožení zajíci.

(gam)




















Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Těrlické Filmové léto

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego