Čtěte nás! Každý den nové informace!

USTROŇ / Staré šicí stroje z přelomu 19. a 20. století  lze nyní zhlédnou v Ustroňském muzeu Jana Jarockého v Ustroni v rámci další krátkodobé výstavy. Nejstarší z vystavených exponátů vznikl v roce 1888.

Prezentované stroje pochází ze sbírek muzea. Mezi nimi nechybí ani několik kusů nejznámější značky Singer.

Šicí stroje Singer

Jejím zakladatelem byl Isaac Merritt Singer, který je považován za vynálezce moderního šicího stroje. Narodil se v roce 1811 v Pittstownu ve státě New York. Již v roce 1855 se stal největším výrobcem šicích strojů na světě. Podnik, který založil, se úspěšně rozvíjel také po jeho smrti v roce 1875. V roce 1890 společnost dosáhla 80 procent na světovém trhu šicích strojů.

Na výstavě je k vidění populární model 15 z roku 1905, který spatřil světlo světa v podniku firmy Singer v Montrealu. Stejně jako jiné exempláře pocházející z Kanady, vyznačuje se bohatými, mimořádně elegantními rostlinnými motivy.

Šicí stroje New York

Mezi exponáty se nachází také americký šicí stroj New York. Stroje tohoto typu se vyráběly  od roku 1860 přes založenou v New Yorku a od roku 1889 působící Dayton ve státě Ohio firmu Davis Sewing Machine Co.

Díky velkému exportu se dostaly do mnoha evropských domácností. Prezentovaný exemplář – model Egypt se vyráběl od devadesátých let 19. století. Je vyzdoben motivy navazující na umění starověkého Egypta.  

Šicí stroje Lada

Dalším zajímavým exponátem je Lada, které vyráběla firma Lada Soběslav. Vznikla těsně po první světové válce. Založili ji talentovaní konstruktéři českého původu, kteří předtím pracovali v rakouských závodech vyrábějící šicí stroje.

Prezentovaný model CB 7 byl prvním produktem tohoto podniku. Získal si velkou popularitu díky jednoduché konstrukci, odkoukané ze slavného stroje Singer 15. V meziválečném období stroje Lada patřily k nejmodernějším na světě.

Šicí stroje Titan

Šicí stroj Titan byl vlajkovou lodí německého podniku Gustava Winselmanna v Altenburgu. Konstrukčně navazoval na model 28 firmy Singer a stejně jako americký prototyp byl vybaven mechanismem chapače s člunkem. Navzdory tomu, že již koncem 19. století se objevilo modernější řešení, mezi mnoha německými výrobci se těšil popularitě až do druhé světové války. 

Výstava potrvá minimálně do konce září.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test