Čtěte nás! Každý den nové informace!

Farář Konské slavil padesátiny

Padesáti let se dožil farář Konské Ignác Skotnica. Dne  31. července 1890 oslavil své významné životní jubileum společně s dalšími kněžími a svými farníky.

Začali prodávat i v neděli

Počínaje červencem 1896 majitelé obchodů v Těšíně mohli mít otevřeno i v neděli. Pro potenciální zákazníky byli k dispozici od 7 do 12 hodin.

Požár v Písečné

V Písečné vypukl 28. července 1898 z neznámých příčin požár. Oheň zničil domek tesaře Adama Szlauera a chlévy jeho souseda Adama Płaczka.

Krást se nevyplatilo

Manželé Krzokovi z Jablunkova se od července 1906 do ledna 1907 dopustili několika krádeží z vagonů na jablunkovském nádraží. Jednou například ukradli ze zásilky mouky pro jablunkovského kupce Kuchejdu dva pytle, jindy zase roli drahé látky na oblečení. Soud v Těšíně poslal za to Krzoka na devět měsíců do vězení, jeho ženu na jeden měsíc.

Okraden během spánku

Nezvaný host vnikl 10. července 1907 večer do bytu pana Emila Schiebla v Bohumíně, zatímco jeho majitel spal. Ukradl mu nějaké oblečení, stříbrné hodinky, zlatý řetízek a dvě peněženky s dvaceti korunami.

Kapela z Afriky

Taneční zábavu, která se 21. července 1907 konala v hospodě Eduarda Niemiece v Dolní Líštné, zpestřilo vystoupení africké kapely ze subsaharské oblasti. Kromě toho k tanci a poslechu hrála kapela z Ustroně.

Zloděj v hospodě

Do hospody pana Hliśnikowského v obci Bobrek, která je nyní součástí polského Těšína, se v červenci 1908 vloupal neznámý zloděj. Ukradl zboží za tehdejších čtyřicet korun. Měl v plánu vykrást také hospodu pana Brunnera, ale někdo ho při tom vyplašil.  

Olza zničila most

V červenci 1908 se zvedla hladina Olzy natolik, že zničila most v Chotěbuzi.  Místní tak dočasně přišli o spojení s obcí Marklovice.

Nebezpečné námluvy

Patrně na námluvy vyrazil jedné červnové noci 1908 dělník Josef Mocela z Komorní Lhotky. Dostal se až do knížecího folvarku ve Stříteži, kde se mu podařilo vniknout do ložnice služek. Jeho počínání si však všimli zdejší čeledínové, kteří svůj nesouhlas vyjádřili tím, že ho zmlátili natolik, že Mocela utrpěl zlomeninu lebeční kosti. Těžce zraněný skončil v nemocnici v Těšíně, kde v ranních hodinách skonal. Na oplátku násilníci neušli pozornosti mužů zákona.   

Do vězení kvůli rybě

Několik chlapců ve věku od deseti do čtrnácti let využilo jednoho červencového dne roku 1908 ke koupeli v říčce Lomná v Horní Lomné. Jednomu z nich se podařilo chytit pstruha. Uviděl ho však arciknížecí hajný a rybu mu zabavil. Hoch musel navíc strávit den a noc ve vězení v Jablunkově.

(gam)

Těšín v roce 1840
Zdroj: Fotopolska

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test