USTROŇ / V Ustroni probíhá největší letošní šachový festival v Polsku pod názvem Šachy v Ustroni spojují generace. Prestižní akci  zaštítí  svou přítomností šachový velmistr Garri Kasparov.

  V těchto dnech v Ustroni probíhá festival Šachy v Ustroni spojují generace. Letos se koná podruhé. Poprvé se uskutečnil v srpnu loňského roku. Tehdy do podhorského letoviska zavítal šachový velmistr Anatolij Karpov, polský velmistr (od roku 2013) Jan-Krzysztof Duda a mnoho dalších významných šachistů.

  Šachové turnaje se hrají na náměstí (Rynku), v Městském kulturním domě „Prażakówka“ a v Základní škole č. 2 (Szkoła Podstawowa Nr 2). Obě budovy se nachází na Daszyńského ulici.  

  Fotbalové utkání a výtvarná soutěž

  Konala se také výtvarná soutěž na téma Šachy v Ustroni spojují generace. Během festivalu se  rozdávají zdarma noviny „Kurier Ustroński”, vydané v nákladu 20 tisíc kusů. Cílem této tiskoviny je propagace celé akce. Za zmínku stojí, že v ustroňských základních školách žáci prvních až třetích tříd mají už několik let královskou hru jako povinný předmět. 

  V neděli 15. srpna (na Den polské armády) se uskutečnilo mezigenerační fotbalové utkání. Fotbalisté starší padesáti let se utkali s fotbalisty do 12 let. Větší zkušenosti těch starších  nakonec rozhodly v jejich prospěch a podepsaly se na výsledku 5 : 4. Na pěti místech ve městě se jako atrakce pro turisty nachází venkovní šachy.

  Psychologie šachu v praxi

  V pondělí si v „Prażakówce” bylo možno vyslechnout přednášku Jana Przewoźnika  Psychologie šachu v praxi. Přednášející je absolventem psychologie Katolické university v Lublině. V roce 1979 v Tarnově získal titul mistra Polska v šachovém turnaji hraném švýcarským systémem. O rok později reprezentoval Polsko na šachové olympiádě v hlavním městě Malty Valletě.  

  Navzdory nezpochybnitelným úspěchům a získání mezinárodního titulu v roce 1985, šachy nikdy nevnímal jako profesi. Za tu totiž považuje psychologií podnikání, kterou se zabývá. Je konzultantem v oblasti vzdělávání dospělých a šachovým trenérem první třídy. Navíc přednáší na Šachové akademii pro mládež.

  Vydal několik knih, nejznámější z nich je Vyzkoušej svou šachovou fantazii („Sprawdź swoją fantazję szachową”). V březnu 2014 obhájil doktorát na Katolické universitě Jana Pavla II. v Lublinu.  

  Festival Šachy v Ustroni spojují generace skončí oficiálně v pátek 20. srpna v 19 hodin v ustroňském amfiteátru, kde zřejmě bude přítomen také šachový velmistr Garri Kasparov.  

  Na vlně beatlemánie

  Poté přijde řada na koncert slovenské kapely The Backward. Skupina vznikla v roce 1996 v Košicích. The Backwards zatím odehráli přes 3 tisíce koncertů na Slovensku, v Česku, ve Francii, Nizozemsku, Belgii, Německu, Rakousku, Maďarsku, Španělsku, Velké Británii a 24 státech USA. The Backwards vystupovali v rozhlasových a televizních programech a v divadelních produkcích.

  jejich muzikálová show “Beatles Legends” se těšila velké popularitě také v Praze. The Backwards se snaží co nejrealističtěji prezentovat vystoupení a tvorbu The Beatles. Používají úplně stejné kytary s důrazem na pečlivost historických detailů.

  Mají baskytaristu hrajícího levou rukou jako Paul McCartney, vystupují v kostýmech, které jsou věrnými kopiemi originálního oblečení slavné čtveřice z Liverpoolu. Navíc koncertují v parukách přizpůsobených vzhledu Johna, Paula, George a Ringa v příslušném časovém období. The Backwards koncertovali v Ustroni také loni.

  Ve 23.00 hodin bude v kulturním domě „Prażakówka” zahájen noční turnaj s kávou Mokate.

  V sobotu 21. srpna přijde ještě řada na Mistrovství Slezska juniorů v bleskovém šachu a mistrovství pracovníků některých profesí.

  (gam)

  Štítky: ,

   Komentáře


   Čtěte také


   10 tipů na víkend
   Říjen142021

   10 tipů na víkend

   Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu
   Říjen132021

   Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu

   Zemřel Oton Hila
   Říjen122021

   Zemřel Oton Hila

   Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło
   Říjen122021

   Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło

   Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana
   Říjen112021

   Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana

   V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly
   Říjen112021

   V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly

   Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ
   Říjen112021

   Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ

   Výsledky voleb. Podívejte se, jak lidé hlasovali v obcích v našem regionu!
   Říjen092021

   Výsledky voleb. Podívejte se, jak lidé hlasovali v obcích v našem regionu!

   REKLAMA
   REKLAMA

   ZWROT TV

   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

   Website Security Test