USTROŇ / V Ustroni probíhá největší letošní šachový festival v Polsku pod názvem Šachy v Ustroni spojují generace. Prestižní akci  zaštítí  svou přítomností šachový velmistr Garri Kasparov.

  V těchto dnech v Ustroni probíhá festival Šachy v Ustroni spojují generace. Letos se koná podruhé. Poprvé se uskutečnil v srpnu loňského roku. Tehdy do podhorského letoviska zavítal šachový velmistr Anatolij Karpov, polský velmistr (od roku 2013) Jan-Krzysztof Duda a mnoho dalších významných šachistů.

  Šachové turnaje se hrají na náměstí (Rynku), v Městském kulturním domě „Prażakówka“ a v Základní škole č. 2 (Szkoła Podstawowa Nr 2). Obě budovy se nachází na Daszyńského ulici.  

  Fotbalové utkání a výtvarná soutěž

  Konala se také výtvarná soutěž na téma Šachy v Ustroni spojují generace. Během festivalu se  rozdávají zdarma noviny „Kurier Ustroński”, vydané v nákladu 20 tisíc kusů. Cílem této tiskoviny je propagace celé akce. Za zmínku stojí, že v ustroňských základních školách žáci prvních až třetích tříd mají už několik let královskou hru jako povinný předmět. 

  V neděli 15. srpna (na Den polské armády) se uskutečnilo mezigenerační fotbalové utkání. Fotbalisté starší padesáti let se utkali s fotbalisty do 12 let. Větší zkušenosti těch starších  nakonec rozhodly v jejich prospěch a podepsaly se na výsledku 5 : 4. Na pěti místech ve městě se jako atrakce pro turisty nachází venkovní šachy.

  Psychologie šachu v praxi

  V pondělí si v „Prażakówce” bylo možno vyslechnout přednášku Jana Przewoźnika  Psychologie šachu v praxi. Přednášející je absolventem psychologie Katolické university v Lublině. V roce 1979 v Tarnově získal titul mistra Polska v šachovém turnaji hraném švýcarským systémem. O rok později reprezentoval Polsko na šachové olympiádě v hlavním městě Malty Valletě.  

  Navzdory nezpochybnitelným úspěchům a získání mezinárodního titulu v roce 1985, šachy nikdy nevnímal jako profesi. Za tu totiž považuje psychologií podnikání, kterou se zabývá. Je konzultantem v oblasti vzdělávání dospělých a šachovým trenérem první třídy. Navíc přednáší na Šachové akademii pro mládež.

  Vydal několik knih, nejznámější z nich je Vyzkoušej svou šachovou fantazii („Sprawdź swoją fantazję szachową”). V březnu 2014 obhájil doktorát na Katolické universitě Jana Pavla II. v Lublinu.  

  Festival Šachy v Ustroni spojují generace skončí oficiálně v pátek 20. srpna v 19 hodin v ustroňském amfiteátru, kde zřejmě bude přítomen také šachový velmistr Garri Kasparov.  

  Na vlně beatlemánie

  Poté přijde řada na koncert slovenské kapely The Backward. Skupina vznikla v roce 1996 v Košicích. The Backwards zatím odehráli přes 3 tisíce koncertů na Slovensku, v Česku, ve Francii, Nizozemsku, Belgii, Německu, Rakousku, Maďarsku, Španělsku, Velké Británii a 24 státech USA. The Backwards vystupovali v rozhlasových a televizních programech a v divadelních produkcích.

  jejich muzikálová show “Beatles Legends” se těšila velké popularitě také v Praze. The Backwards se snaží co nejrealističtěji prezentovat vystoupení a tvorbu The Beatles. Používají úplně stejné kytary s důrazem na pečlivost historických detailů.

  Mají baskytaristu hrajícího levou rukou jako Paul McCartney, vystupují v kostýmech, které jsou věrnými kopiemi originálního oblečení slavné čtveřice z Liverpoolu. Navíc koncertují v parukách přizpůsobených vzhledu Johna, Paula, George a Ringa v příslušném časovém období. The Backwards koncertovali v Ustroni také loni.

  Ve 23.00 hodin bude v kulturním domě „Prażakówka” zahájen noční turnaj s kávou Mokate.

  V sobotu 21. srpna přijde ještě řada na Mistrovství Slezska juniorů v bleskovém šachu a mistrovství pracovníků některých profesí.

  (gam)

  Štítky: ,

   Komentáře   CZYTAJ RÓWNIEŻ   REKLAMA

   REKLAMA
   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.