USTROŇ / Během prázdnin bývá tradičně zpřístupněno Regionální muzeum Staré hospodářství (Stara Zagroda) v Ustroni. Soukromé muzeum se nachází v samém centru tohoto letoviska, v sousedství náměstí.

Muzeum sídlí ve dvou dřevěných budovách. Jednou z nich je rekontruováná chalupa z roku 1768. K rekonstrukci bylo využito původních zárubní a dvou stropů. Objekt je od roku 1980 na seznamu kulturních památek slezského vojvodství. V roce 1982 budovy koupil Bronisław Palarczyk.

V roce 1998 zde zřídil soukromé etnografické muzeum s názvem Staré hospodářství (Stara Zagroda), kde v původním prostředí vystavuje svou sbírku, kterou shromažďoval řadu let.

Sbírkové předměty z přelomu 19. a 20. století přibližují kulturu a každodenní život obyvatel Těšínského Slezska v minulosti. Exponáty se nachází uvnitř a na dvoře. Stavení jsou příkladem tradičního stavitelství na Těšínsku, zejména v jeho horských oblastech. Tyto chalupy se stavěly z borovicového nebo jedlového dřeva a měly charakteristická malá okénka. Vedle budovy se nachází dřevěná stodola.

Muzeum je otevřeno pouze v období letních a vánočních prázdnin. Pro návštěvníky je přístupné od úterý do pátku od 10.00 do 17.00 hodin, v soboty od 10.00 do 13.00 hodin.

(gam)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.