BYSTŘICE, TŘINEC / Muzeum Třineckých železáren a města Třince prezentuje výstavu fotografií s názvem Klenoty folkloru Bystřice. Na snímcích jsou zachyceni členové bystřických folklórních souborů Bystrzyca a Łączka. Expozici je možno zhlédnout ve venkovní galerii Werk v zahradě muzea.

Výstava navazuje na oslavy jubilea, které oba soubory slavily v roce 2019. Bystrzyca z místní skupiny PZKO, si tehdy připomínala 35. výročí, zatímco působící v Polské základní škole Stanisława Hadyny v Bystřici dětský soubor Łączka, 55 let své existence. Za zmínku stojí, že členové z Łączky přechází později do Bystrzyce.

V listopadu 2019 se konal v Kulturním domě „Trisia” v Třinci jubilejní koncert souborů Bystrzyca a Łączka, který trval víc jak tři hodiny. U příležitosti jubilea spatřil světlo světa také kalendář souboru. Jak uvedla umělecká vedoucí „Bystrzyce“ Renata Polok, výstava u muzea se koná teprve nyní kvůli koronaviru.

Několik generací milovníků folkloru

Fotografie zachycují několik generací bystřických milovníků folkloru, od zakladatelů až po současné členy souboru. Výstava se nese v duchu mezigenerační spolupráce a zachování kontinuity folklórní činnosti v Bystřici.

Na fotografiích, kromě regionálních horalských lidových krojů, lze obdivovat také krásu valašských, polských šlechtických či odění tanečníků z období Varšavského knížectví a z polských oblastí Żywiec a Rzeszów.

Navíc oděvy z východního Slovenska, z vesnic Zámutov a Parchovany, jak rovněž kroje z oblasti Myjavy, které jsou typické pro západní část Slovenska. Nechybí ani stylizované oděvy z území Sedmihradska. Autorem snímků je fotograf Michal Vybraněc. Výstava potrvá do 26. září.

(gam)

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.