Čtěte nás! Každý den nové informace!

Žebrák se utopil v potoce

Žebrák František Siąkała se utopil v potoku v Chotěbuzi. Jeho tělo našli 30. července 1891. Následující den byl pohřben na katolickém hřbitově v Těšíně.

Požár domku

V domku drážního dělníka Pavla Samiece v Mostech u Jablunkova vypukl 6. července 1899 požár. Jeho dětí zachránil soused Bojko, jelikož Samcovi nebyli zrovna doma.

Bajonet místo argumentů

Švec a voják se pohádali v červenci 1899 v jedné těšínské hospodě. Nakonec vše došlo tak daleko, že voják uhodil civilistu do obličeje a pak mu propíchl bok bajonetem. Dotyčný utrpěl vážná zranění, viník skončil před vojenským soudem.

Divočáci ničili úrodu

Značné škody na horských a podhorských polích v Beskydech způsobili v červenci 1900 divočáci. Nejvíc jim chutnaly brambory. Arciknížecí hajný Karel Marker jednoho z nich zastřelil. Dobový tisk vyzýval k uspořádání honu, aby se zamezilo dalším škodám.  

Smrtelný pád ze stromu

Sedmiletý syn arciknížecího kočího Karel Nosak spadl z lípy přímo do potoku Bobrówka v Těšíně, kde se utopil. K tragédii došlo 1. července 1903.

Krádež šperků

Byt paní Julie Bonelli ve druhém patře domu na Střelniční ulici v Těšíně navštívil 18. července 1907 dopoledne nezvaný host. Dovnitř se mu podařilo dostat s pomocí klíče, který si nechal zhotovit podle originálního. Poté vypáčil dlátem šuplík u stolu a ukradl odtamtud řadu šperků v celkové hodnotě dva tisíce tehdejších korun.

Požár v Nýdku

Ničivý požár zcela zničil hospodářství rodiny Niemczyků v Nýdku. V noci z 23. na 24. července 1907, když všichni spali, všechny budovy postupně zachvátily plameny. Shořela také menší finanční hotovost, devět krav a nějaké ovce. Hospodářům i čeledínům se podařilo zachránit na poslední chvíli. Vedení obce vyhlásilo na pomoc nešťastné rodině sbírku.

Řádění vzteklého psa

Pes nakažený vzteklinou se objevil v červenci 1907 v ulicích Těšína. Pokousal několik jiných psů a také tři lidi. Nakonec se jednomu policistovi podařilo zvíře zastřelit. Pokousané osoby byly převezeny do Vídně, kde se jim dostalo potřebné péče.

Ukradli peřiny a polštáře

Neznámí zloději se vloupali v noci z 13. na 14. července 1908 do domku Karla Janeczky v Prostřední Suché. Ukradli dvě peřiny, šest polštářů a ještě několik dalších věcí. Zanechali po sobě kromě nepořádku škodu za dvě stě korun.

Povodeň v Bukovci

Dlouhotrvající deště způsobily koncem července 1908 menší povodně na Těšínsku. V Bukovci se zvednula hladina Olzy natolik, že zalila louky a pastviny na obou březích, které pak už nebyly k užitku, protože po opadnutí vody tam zůstalo velké množství bahna a kamení.    

Hádka skončila vraždou

Dva dělníci z cihelny známého těšínského stavitele Ludvíka Kametze se v červenci 1910 pohádali, nakonec i porvali. Vojtěch Kania uhodil nějakým ostrým předmětem Jana Kosarze do ucha, ten do rána zemřel. Vrah skončil před obvodním soudem, jeho oběť v márnici.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Červenec292021

10 tipů na víkend

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.
Červenec292021

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty
Červenec292021

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově
Červenec282021

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband
Červenec272021

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband

Obchod a řemesla v Českém  Těšíně
Červenec262021

Obchod a řemesla v Českém Těšíně

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici
Červenec262021

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici

Vyčistili  náhrobek  Jana Glajcara ve Svibici
Červenec252021

Vyčistili náhrobek Jana Glajcara ve Svibici


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test