Nález zlatých mincí

Rolník Jureczek z Jablunkova našel v červenci 1900 během orby několik zlatých mincí. Jejich stáří se odhadovalo na několik set let.

Nebezpečný zběh

Nepříjemné chvíle prožil student polského těšínského gymnázia Emil Niebroj. Když se 7. července 1902 vypravil na procházku do lesa v Konské a přitom si opakoval učivo, potkal neznámého muže oblečeného napůl ve vojenském. Ten si s ním nejdřív přátelský povídal, pak pod pohrůžkou zabití přinutil odevzdat hodinky, klobouk a ponožky.

Po lupiči začali pátrat policisté a četníci, zároveň požádali o pomoc Cikány, kterým slíbili odměnu. Byl to dobrý nápad, protože kočovníci výtečníka vypátrali v Chotěbuzi a přivedli na policejní stanici do Těšína. Jak se ukázalo, jednalo se o vojenského zběha Augustina Czecha, který se tímto způsobem pokoušel sehnat civilní oblečení. Za dezerci a loupež byl odsouzen k sedmi letům pobytu za mřížemi.

Utopil se v potoce

Šestiletý syn židovského řezníka Mojžíše Mendla spadl 18. července 1902 do potoku Příkopa v Těšíně a utopil se. Tělo bylo vyloveno zhruba kilometr po proudu od místa neštěstí.

Zastřelení poštovního holuba

K politováníhodné  události došlo 9. července 1904 poblíž Těšína. Někdo totiž omylem zastřelil poštovního holuba s kroužkem na noze.

Vážný pracovní úraz

Těžký pracovní úraz postihl v červnu 1909 mladého slévače Cienciału v třinecké huti. Byl přidělen k obsluze stroje, s kterým se doposud neměl možnost blíže seznámit. Stroj ho zachytil za levou ruku a vytrhl mu ji z ramene, tak že mu zůstala viset jen na kousku kůže.

Dar muzeu

Dva hedvábné kapesníčky z počátku 19. století věnovala v červnu 1910 muzeu v Těšíně manželka řídícího učitele školy v Košařiskách Ludvíka Heczková. Těšínské muzeum založil již v roce 1802 kněz a člen církevního řádu jezuitů Leopold Jan Szersznik.

Rozmary počasí škodily

Průtrž mračen spojená s krupobitím potrápila 18. července 1910 obyvatelé Horní Líštné. Potok Líštnice se vylil z koryta, poničil řadu plotů a způsobil škody na úrodě.

Četníka přejel vlak

Neopatrnost se stala osudnou četníkovi Janu Domovskému. Když 13. července 1911 přecházel v Dolní Lomné přes koleje, nevšiml si přijíždějícího vlaku a tak skončil pod jeho koly. Pohřeb strážce zákona, kterému bylo teprve 25 let, se konal o dva dny později v Jablunkově.

Rozvodněná řeka způsobila tragédii

Průtrž mračen, která se přehnala 23. července 1912 nad Těšínskem, způsobila zvednutí hladiny řek, Ostravici ve Frýdku nevyjímaje. Voda zničila značnou část úrody na okolních zemědělských polích.

Napáchala také velké škody na nedokončeném stavebním díle, které paradoxně mělo vodní tok zregulovat. Rozbouřená řeka navíc strhla deset dělníků, kteří postávali poblíž. Sedm z nich se podařilo  zachránit, avšak tři z nich padli za oběť ničivému živlu. Jeden z utonulých pocházel z Haliče. Ve Frýdku si našel práci.

Spadl z jeřábu

V třineckých hutích se koncem července 1913  pokazil jeřáb. Jeho opravou byl pověřen montér, který za tímto účelem přijel až z Vídně. Počínal si však tak neopatrně, že během práce spadl. Pád byl smrtelný.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


V sobotu se uskuteční mše na Kozubové
Říjen152021

V sobotu se uskuteční mše na Kozubové

10 tipů na víkend
Říjen142021

10 tipů na víkend

Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu
Říjen132021

Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu

Zemřel Oton Hila
Říjen122021

Zemřel Oton Hila

Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło
Říjen122021

Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło

Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana
Říjen112021

Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana

V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly
Říjen112021

V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly

Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ
Říjen112021

Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test