ISTEBNA (BESKYDSKÁ TROJVES) / V neděli se v Amfiteátru „Pod Skocznią” v Istebné uskutečnila volba nejhezčí gorolky. Titul nakonec získala šestnáctiletá Martyna Michałek z Istebné, nejmladší letošní kandidátka.

Předtím korunu gorolské Miss z koňakovské krajky nosila Sylwia Polok, která také pochází z Istebné. Titul získala jako šestnáctiletá.

Martyna Michałek prozradila, že nejvíce ji zajímá běh na lyžích, kterému se věnuje pod dohledem trenéra. Navíc ráda poslouchá hudbu a tančí. Nynější starostka obce Łucja Michałek ujistila, že s letošní vítězkou ji  nepojí žádné rodinné vazby. To, že má stejné příjmení, je pouze náhoda a tak nemůže být nařčena z podjatosti.

1. vicemiss Beskydy 2020 a jeden z finalistů soutěže Mister Polska 2020

Členem poroty byl také Adrian Lach z Wadowic, jeden z finalistů titulu Mister Polska 2020,  1. vicemiss Beskydy 2020 Wiktoria Wolczyk z Bielska-Bialé či Łucja Dusek, nová ředitelka Obecního střediska kultury v Istebné a další.   

Porota navíc udělila tituly Miss Úsměvu, Miss Copu a Miss Publika, které získaly osmnáctiletá Julia Skotnicka z Bielska-Bialé, šestadvacetiletá Żaneta Kim ze Skočova a sedmnáctiletá Natalia Zawada z Istebné. 

Soutěže se zúčastnilo deset děvčat namísto avízovaných jedenácti. Monika Szebesta nakonec . Kandidátky o titul se nejprve prezentovaly v šatech na večer a v byznysových šatech. Potom přišla řada na letní modely, které se hodí například na pláž, na kolo, do obchodu a dokonce i do práce.

Prezentace v gorolských krojích

Nakonec se děvčata představily v gorolských krojích, ve kterých si pak zatančily s tanečníky z místního folklórního souboru „Zespół Regionalny Istebna”. Potom odpovídaly na otázky poroty. Každý člen komise měl možnost položit dvě otázky libovolné dívce, všeobecnou a s gorolskou tématikou.

Jury například zajímalo, co by kandidátka dělala, kdyby našla milion złotých, co pro ní znamená zásada fair play, jakou knihu by doporučila na prázdniny, v jakém filmu by si zahrála nejraději, s jakým klukem by nešla na rande, jak se jmenuje její oblíbená hora.

Přestávky mezi jednotlivými vstupy vyplňovalo m.j. krátké vystoupení mladé talentované zpěvačky Miriam Kohut z Istebné. Piotr Jezutek, gorol z vesnice Zawoja pod Babí hory bavil publikum svými historkami. Nechyběly ani ukázky gorolského folklóru.

Z Bukovce za kopcem

Boje o šerpu s nápisem Nejhezčí gorolka 2021 („Najpiękniejsza góralka 2021”)  se zúčastnila jako jediná dívka z české strany sedmnáctiletá Sylwia Byrtusová z Bukovce. Uvedla, že do soutěžního klání ji přihlásili rodiče, kteří zrovna v neděli slavili 20. výročí svatby.

Sylwia navštěvuje Obchodní akademii v Českém Těšíně. Z Bukovce do Istebné  na zkoušky před soutěží jezdila na kole, aby podle svých vlastních slov ještě trochu zhubla a tak se lépe vešla do šatů.

Po volbě nejkrásnější gorolky se konal koncert kapely „Pozytywnie Nakręceni” a pak taneční zábava s  tanečním souborem. Během dne nechyběly stánky s regionálními výrobky, včetně těch s certifikátem značky „Górolsko Swoboda produkt regionalny®”.

Přítomen byl také Leszek Richter, regionální koordinátor značky, ve vlastním goroském kroji. Případní zájemci se mohli zúčastnit workshopů uměleckého řemesla. Pro děti byly připraveny různé atrakce.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


V sobotu se uskuteční mše na Kozubové
Říjen152021

V sobotu se uskuteční mše na Kozubové

10 tipů na víkend
Říjen142021

10 tipů na víkend

Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu
Říjen132021

Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu

Zemřel Oton Hila
Říjen122021

Zemřel Oton Hila

Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło
Říjen122021

Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło

Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana
Říjen112021

Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana

V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly
Říjen112021

V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly

Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ
Říjen112021

Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test