Čtěte nás! Každý den nové informace!

ISTEBNA (BESKYDSKÁ TROJVES) / V neděli se v Amfiteátru „Pod Skocznią” v Istebné uskutečnila volba nejhezčí gorolky. Titul nakonec získala šestnáctiletá Martyna Michałek z Istebné, nejmladší letošní kandidátka.

Předtím korunu gorolské Miss z koňakovské krajky nosila Sylwia Polok, která také pochází z Istebné. Titul získala jako šestnáctiletá.

Martyna Michałek prozradila, že nejvíce ji zajímá běh na lyžích, kterému se věnuje pod dohledem trenéra. Navíc ráda poslouchá hudbu a tančí. Nynější starostka obce Łucja Michałek ujistila, že s letošní vítězkou ji  nepojí žádné rodinné vazby. To, že má stejné příjmení, je pouze náhoda a tak nemůže být nařčena z podjatosti.

1. vicemiss Beskydy 2020 a jeden z finalistů soutěže Mister Polska 2020

Členem poroty byl také Adrian Lach z Wadowic, jeden z finalistů titulu Mister Polska 2020,  1. vicemiss Beskydy 2020 Wiktoria Wolczyk z Bielska-Bialé či Łucja Dusek, nová ředitelka Obecního střediska kultury v Istebné a další.   

Porota navíc udělila tituly Miss Úsměvu, Miss Copu a Miss Publika, které získaly osmnáctiletá Julia Skotnicka z Bielska-Bialé, šestadvacetiletá Żaneta Kim ze Skočova a sedmnáctiletá Natalia Zawada z Istebné. 

Soutěže se zúčastnilo deset děvčat namísto avízovaných jedenácti. Monika Szebesta nakonec . Kandidátky o titul se nejprve prezentovaly v šatech na večer a v byznysových šatech. Potom přišla řada na letní modely, které se hodí například na pláž, na kolo, do obchodu a dokonce i do práce.

Prezentace v gorolských krojích

Nakonec se děvčata představily v gorolských krojích, ve kterých si pak zatančily s tanečníky z místního folklórního souboru „Zespół Regionalny Istebna”. Potom odpovídaly na otázky poroty. Každý člen komise měl možnost položit dvě otázky libovolné dívce, všeobecnou a s gorolskou tématikou.

Jury například zajímalo, co by kandidátka dělala, kdyby našla milion złotých, co pro ní znamená zásada fair play, jakou knihu by doporučila na prázdniny, v jakém filmu by si zahrála nejraději, s jakým klukem by nešla na rande, jak se jmenuje její oblíbená hora.

Přestávky mezi jednotlivými vstupy vyplňovalo m.j. krátké vystoupení mladé talentované zpěvačky Miriam Kohut z Istebné. Piotr Jezutek, gorol z vesnice Zawoja pod Babí hory bavil publikum svými historkami. Nechyběly ani ukázky gorolského folklóru.

Z Bukovce za kopcem

Boje o šerpu s nápisem Nejhezčí gorolka 2021 („Najpiękniejsza góralka 2021”)  se zúčastnila jako jediná dívka z české strany sedmnáctiletá Sylwia Byrtusová z Bukovce. Uvedla, že do soutěžního klání ji přihlásili rodiče, kteří zrovna v neděli slavili 20. výročí svatby.

Sylwia navštěvuje Obchodní akademii v Českém Těšíně. Z Bukovce do Istebné  na zkoušky před soutěží jezdila na kole, aby podle svých vlastních slov ještě trochu zhubla a tak se lépe vešla do šatů.

Po volbě nejkrásnější gorolky se konal koncert kapely „Pozytywnie Nakręceni” a pak taneční zábava s  tanečním souborem. Během dne nechyběly stánky s regionálními výrobky, včetně těch s certifikátem značky „Górolsko Swoboda produkt regionalny®”.

Přítomen byl také Leszek Richter, regionální koordinátor značky, ve vlastním goroském kroji. Případní zájemci se mohli zúčastnit workshopů uměleckého řemesla. Pro děti byly připraveny různé atrakce.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Červenec292021

10 tipů na víkend

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.
Červenec292021

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty
Červenec292021

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově
Červenec282021

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband
Červenec272021

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband

Obchod a řemesla v Českém  Těšíně
Červenec262021

Obchod a řemesla v Českém Těšíně

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici
Červenec262021

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici

Vyčistili  náhrobek  Jana Glajcara ve Svibici
Červenec252021

Vyčistili náhrobek Jana Glajcara ve Svibici


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test