Čtěte nás! Každý den nové informace!

Ztratilo se plátno

Bílé plátno rozložené na louce za účelem vybělení ukradl počátkem června 1907 neznámý zloděj ve Stříteži. Způsobil tím škodu místní rodině Krzywoňů.

Učitel přišel o kolo

Neznámý zloděj ukradl 5. června 1907 v Lyžbicích jízdní kolo. Jak se záhy ukázalo, byl to bicykl místního učitele Dordy.

Uhořela během požáru

Smrt mladého děvčete otřásla 21. června 1909 Horní Lomnou. Dívka uhořela během požáru, který zničil tři hospodářská stavení.

Pasáček zapálil usedlost

Požár vypukl 10. června 1910 v hospodářství v Horní Líštné. Poškozeným byl soukromě hospodařící rolník Jiří Wałaski, kterému zcela shořely dvě stodoly a kůlna. V rozšíření ohně na další budovy zabránili místní hasiči ve spolupráci s dobrovolníky ze sousední Dolní Líštné, Třince, Vendryně, Cisownicy a Dzięgielowa. Za velmi pravděpodobného viníka byl považován osmiletý pasáček, který hned po vzniku požáru utekl na nedaleký vrch Vružná, kde v lese strávil celou noc. Teprve ráno, vyhladovělý a promrzlý se vrátil domů. 

Student našel řetízek

Stříbrný řetízek našel v červnu 1912 poblíž parku Adama Sikory v Těšíně student těšínského polského gymnázia. Jeho majitel se o něj mohl přihlásit v ředitelně této vzdělávací instituce.

Aeroplány nad Bohumínem

Letadla brázdící oblohou byla 9. až 12. června 1912 k vidění nad Těšínskem, konkrétně v Bohumíně a jeho okolí. Jednalo se o stroje, které se účastnily závodu z Berlína do Vídně. Letecký koridor vedl z hlavního města Německa přes Vratislav, Bohumín, Přívoz (nyní součást Ostravy), Přerov do Vídně. Vítězem se stal německý letec Hirth, letěl průměrnou rychlostí 118 kilometrů za hodinu. Za svůj výkon obdržel jako odměnu 70 tisíc tehdejších korun.

Dar od císaře

Císař František Josef I. se rozhodl podpořit činnost Sboru dobrovolných hasičů v Ropici. V červnu 1912 jim věnoval 150 korun.

Ve čtrnácti zemřel na infarkt

Čtrnáctiletý chlapec Jan Palik, nevlastní syn učitele Jana Gruszky z Hnojníka, se šel 7. června 1912 koupat na městskou plovárnu v Těšíně. Když skočil do velkého bazénu, náhle dostal infarkt a utopil se. V první chvíli si nikdo ničeho nevšiml, poté někdo uviděl jeho tělo ležet na dně bazénu. Hned ho vytáhli na břeh a dva přítomní lékaři Reichert a Passek prováděli celou hodinu oživovací pokusy. Nakonec museli konstatovat smrt, kterou způsobil infarkt. Chlapec byl pohřben na hřbitově v Třanovicích. Zmíněná plovárna byla otevřena v roce 1886 u ústi potoka Puncovka do Olzy. 

Extrémně nízké teploty

Extrémně nízkými teplotami se vyznačoval červen 1918 také na Těšínsku. Zatímco v květnu převládalo teplé počasí a sucho, počátkem šestého měsíce byly zaznamenány dokonce mrazy. V polovině června pak začalo pršet, avšak rtuť teploměru nepřekračovala deset stupňů nad nulou. Nejchladněji bylo 23. června, kdy se průměrná denní teplota pohybovala mezi šesti až devíti stupni. V horských oblastech bylo ještě chladněji a vrcholky hor dokonce pokryl sníh.     

Hřbitovní hyeny

Krátce po pohřbu známého těšínského tesařského mistra Feldera v červnu 1918, jeho rodinu postihla další rána. Jeho hrob totiž někdo vykradl a kromě nebožtíkova oblečení zmizela i rakev. Pachatele odsouzeníhodného činu se však podařilo brzy vypátrat. Byli to hrobníci Krzyżanek a Herman.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince
Červen102021

Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince

Zelená škola v Komorní Lhotce
Červen102021

Zelená škola v Komorní Lhotce

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé
Červen092021

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)
Červen092021

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen
Červen082021

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen

Fest regionální večer v Třinci
Červen082021

Fest regionální večer v Třinci

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka
Červen062021

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let
Červen062021

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test