WISLA / Zámeček prezidenta Polské republiky ve Wisle je nadále uzavřen pro veřejnost. Jak nám bylo sděleno, zatím není jasné, kdy se situace změní. Nekonají se ani mše a bohoslužby v kapli sv. Hedviky v sousedství rezidence hlavy státu.

Zatím nezbývá nic jiného, než navštívit tento zajímavý objekt alespoň virtuálně (zvenčí i uvnitř), a to včetně kaple: Rezydencja Prezydenta RP – Zamek w Wiśle (silesia.travel)

Otevřen je pouze Dolní zámek

Od 28. května je však otevřen tzv. Dolní zámek – běžně dostupný hotel s 15 komfortními pokoji a apartmány a kavárnou, který se nachází o něco níže než hlavní rezidence (Horní zámek).

Dolní zámek byl postaven v místech, kde předtím stával modřínový lovecký zámeček posledního těšínského knížete Bedřicha Habsburského.  Dvacátého třetího prosince 1927 tato architektonicky zajímavá stavba shořela do základů.

Podle dobových novin „Nasz Lud” z 7. ledna 1928, se tam předtím investovaly nějaké prostředky do rekonstrukce, jelikož v polovině ledna zámeček měl navštívit polský prezident Ignacy Mościcki. Dělníci pracující na obnově budovy si však počínali tak neopatrně během topení v peci, že způsobili požár.   

Dar pro prezidenta Ignaceho Moścického

Na jeho místě byla v letech 1929-1931 postavena ze sbírek Slezanů moderní rezidence pro prezidenta Moścického. Projekt připravil významný krakovský architekt profesor Adolf Szyszko-Bohusz, zatímco interiéry navrhli Andrzej Pronaszko a Jerzy Warchałowski, který projektoval originální barevné polychromie.

Interiéry jsou vybaveny unikátní v evropském měřítku soupravou nábytku z ocelových chromovaných trubek a čalouněním z popelavé kůže antilopy a četnými grafikami polských umělců.

Prezident Ignacy Mościcki poprvé navštívil zámeček ve Wisle na přelomu ledna a února 1931. Do vypuknutí války tady pobýval i několikrát do roka. Ve Wisle například lyžoval nebo chodil na lov. Zval také hosty, mimo jiné populárního operního zpěváka Jana Kiepuru. V roce 1938 ploché střechy rezidence nahradily sedlové.

Čokoláda od prezidenta

Již zesnulý Bronisław Schulhauser z Českého Těšína, čestný člen Polské společnosti turisticko-sportovní v ČR „Beskid Śląski“, který v roce 1996 obdržel vyznamenání za zásluhy z rukou prezidenta Polské republiky, měl možnost jako dítě spatřit na vlastní oči prezidenta Moścického.

Pocházel z Wisly, kde jeho otec pracoval v jednom kiosku. Právě když si hrál poblíž, uviděl procházejícího Moścického, kterého doprovázeli dva bodyguardi a lovečtí psi. Prezidentovi psi přiběhli k malému Bronislawovi. Mościcki na něho zavolal, aby se nebál a koupil mu čokoládu.

Ignacy Mościcki na Żwirkowisku

Zajímavostí je, že v roce 1938, krátce po připojení českého Těšínska k Polsku, se na  Żwirkowisku objevil prezident Mościcki. Jedná se o místo, kde v roce 1932 během letecké katastrofy zahynuli dva slavní polští letci Franciszek Żwirko a Stanisław Wigura.

Doprovázela ho vdova po Franciszku Żwirkovi se synem Henrykem. Potomek legendárního letce zde zavítal naposledy 11. září  2007, aby se zúčastnil pietního aktu na počest svého otce a Stanisława Wigury. Tři měsíce nato zemřel. 

Během německé okupace zámeček ve Wisle sloužil jako středisko pro důstojníky a úředníky Třetí říše. Ignacy Mościcki zemřel 2. října 1946 ve Švýcarsku, v městečku Versoix poblíž Ženevy. Úřad prezidenta Polské republiky zastával v letech 1926 – 1939. Navíc se jednalo o významného vědce.

(gam)

 

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test