Čtěte nás! Každý den nové informace!

WISLA / Zámeček prezidenta Polské republiky ve Wisle je nadále uzavřen pro veřejnost. Jak nám bylo sděleno, zatím není jasné, kdy se situace změní. Nekonají se ani mše a bohoslužby v kapli sv. Hedviky v sousedství rezidence hlavy státu.

Zatím nezbývá nic jiného, než navštívit tento neobvyklý objekt alespoň virtuálně (zvenčí i uvnitř), a to včetně kaple: Rezydencja Prezydenta RP – Zamek w Wiśle (silesia.travel)

Otevřen je pouze Dolní zámek

Od 28. května je však otevřen tzv. Dolní zámek – běžně dostupný hotel s 15 komfortními pokoji a apartmány a kavárnou, který se nachází o něco níže než hlavní rezidence (Horní zámek).

Dolní zámek byl postaven v místech, kde předtím stával modřínový lovecký zámeček posledního těšínského Bedřicha Habsburského.  Dvacátého třetího prosince 1927 tato architektonicky zajímavá stavba shořela do základů.

Podle dobových novin „Nasz Lud” z 7. ledna 1928, se tam předtím investovaly nějaké prostředky do rekonstrukce, jelikož v polovině ledna zámeček měl navštívit polský prezident Ignacy Mościcki. Dělníci pracující na obnově budovy si však počínali tak neopatrně během topení v peci, že způsobili požár.   

Dar pro prezidenta Ignaceho Moścického

Na jeho místě byla v letech 1929-1931 postavena ze sbírek Slezanů moderní rezidence pro prezidenta Moścického. Projekt připravil významný krakovský architekt profesor Adolf Szyszko-Bohusz, zatímco interiéry navrhli Andrzej Pronaszko a Jerzy Warchałowski, který navrhl originální barevné polychromie.

Interiéry jsou vybaveny unikátní v evropském měřítku soupravou nábytku z ocelových chromovaných trubek a čalouněním z popelavé kůže antilopy a četnými grafikami polských umělců.

Prezident Ignacy Mościcki poprvé navštívil zámeček ve Wisle na přelomu ledna a února 1931. Do začátku války tady pobýval i několikrát do roka. Ve Wisle například lyžoval nebo chodil na lov. Zval také hosty, mimo jiné populárního operního zpěváka Jana Kiepuru. V roce 1938 ploché střechy rezidence nahradily sedlové.

Čokoláda od prezidenta

Již zesnulý Bronisław Schulhauser z Českého Těšína, čestný člen Polské společnosti turisticko-sportovní v ČR „Beskid Śląski“, který v roce 1996 obdržel vyznamenání za zásluhy z rukou prezidenta Polské republiky, měl možnost jako dítě spatřit na vlastní oči prezidenta Moścického.

Pocházel z Wisly, kde jeho otec pracoval v jednom kiosku. Právě když si hrál poblíž, uviděl procházejícího Moścického, kterého doprovázeli dva bodyguardi a lovečtí psi. Prezidentovi psi přiběhli k malému Bronislawovi. Mościcki na něho zavolal, aby se nebál a koupil mu čokoládu.

Ignacy Mościcki na Żwirkowisku

Zajímavostí je, že v roce 1938, krátce po připojení českého Těšínska k Polsku, se na  Żwirkowisku objevil prezident Mościcki. Jedná se o místo, kde v roce 1932 během letecké katastrofy zahynuli dva slavní polští letci Franciszek Żwirko a Stanisław Wigura.

Doprovázela ho vdova po Franciszku Żwirkovi se synem Henrykem. Potomek legendárního letce zde zavítal naposledy 11. září  2007, aby se zúčastnil pietního aktu na počest svého otce a Stanisława Wigury. Tři měsíce nato zemřel. 

Během německé okupace zámeček ve Wisle sloužil jako středisko pro důstojníky a úředníky Třetí říše. Ignacy Mościcki zemřel 2. října 1946 ve Švýcarsku, v městečku Versoix poblíž Ženevy. Úřad prezidenta Polské republiky zastával v letech 1926 – 1939. Navíc se jednalo o významného vědce.

(gam)

 

Komentáře


Čtěte také


Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince
Červen102021

Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince

Zelená škola v Komorní Lhotce
Červen102021

Zelená škola v Komorní Lhotce

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé
Červen092021

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)
Červen092021

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen
Červen082021

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen

Fest regionální večer v Třinci
Červen082021

Fest regionální večer v Třinci

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka
Červen062021

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let
Červen062021

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test