WISLA / Galerie U dědečka (Galeria U Dziadka) se nachází na pěší zóně, poblíž náměstí Plac Bogumiła Hoffa ve Wisle. Vystavuje obrazy vytvářené různými technikami, keramické výrobky, malbu na skle, gobelíny, digitální grafiku a další díla.

Majitelkou galerie je Joanna Szołtysek-Kuczyńska. Pochází z Katovic, avšak již téměř 40 let žije ve Wisle. V šedesátých letech si její rodiče postavili v tomto letovisku dům. Galerie existuje už 15 let, pouze před rokem se musela přestěhovat do jiných prostor. U dědečka se jmenuje proto, jelikož majitelce pomáhal s jejím zprovozněním otec.

V galerii vystavuje zhruba dvacet umělců z jedné umělecké skupiny. Jsou mezi nimi profesionálové a amatéři z regionu i z celého Polska. „ Občas nás někdo objeví, když se chce zviditelnit ve Wisle. Taková galerie jako naše je dostupnější pro obyčejné lidi, z kterých každý může tvořit a ukázat, co prožívá uvnitř,” usuzuje Joanna Szołtysek-Kuczyńska.

Sama se už třicet let věnuje malbě na skle, vytváří také špěrky a občas kovové plastiky. V její tvorbě má také místo užité umění, v tomto případě malba na hedvábí, z kterého vytváří například šály a šátky. Vlákno se získává z kokonu bource morušového. Z jednoho kokonu bource lze obdržet i 2 kilometry nitě.

Podle jejího mínění ke tvorbě je třeba trochu představivosti, trochu talentu, trochu štěstí a špetku trpělivosti a vědomostí. A jaký typ lidí tvoří klientelu galerie? Například babička, která si koupí nějaký obraz pro vnučku, jelikož chce, aby po ní něco zůstalo.

„Toto je naše galerie kde své práce prezentují lidé, kteří mají svoje touhy, tvoří ze srdce a s potřebou sdílení své tvorby, bez ohledu na to, zda se jedná o jejich povolání či koníček,” píše se na stránkách galerie.

(gam)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.