Čtěte nás! Každý den nové informace!

Vážky si pletli se sarančaty

Velké roje vážek se v květnu 1897 objevily v některých oblastech Těšínska. Jejich výskyt způsobil občas paniku, protože lidé si je pletli se žravými sarančaty.  Teprve zprávy v tisku rozptýlily obavy ujištěním, že vážky jsou neškodné a naopak požíráním drobného škodlivého hmyzu prokazují dobré služby zejména zemědělcům a zahradníkům.

Utopil se ve studni

Tragická událost měla místo Puncově. Tamější starosta Bolek spadl v noci z pondělí 23. na úterý 24. května 1904 během čerpání vody do studny a utopil se.

Služka zemřela strašlivou smrtí

Služka Marie Mareczová chtěla narychlo rozdělat oheň. Proto 20. května 1904 v Těšíně polila dřevo lihem. Následoval výbuch, na vyděšené dívce začalo hořet oblečení, která jako hořící pochodeň seběhla z prvního patra po schodech ven, kde na ní uhasili plameny. Utrpěla tak nebezpečné popáleniny, že za týden zemřela ve strašných bolestech v zemské nemocnici. Pohřbu, který se konal v neděli 29. května, se zúčastnilo mnoho služek.   

Dopaden při činu

V pátek 26. května 1905 převor kláštera Milosrdných bratří v Těšíně chytil zloděje, který se snažil pomocí kusu železa vypáčit pokladničku v kostele. Přivolaný policista zatkl svatokrádce, který uvedl, že se jmenuje Josef Niebroj, je mu 17 let a pochází ze Šumbarku (nyní součást Havířova). Zloděj se přiznal také k tomu, že během posledních dvou týdnů ukradl z dnes už neexistujícího hřbitova u kostela sv, Jiřího palmy, růže a různé ozdobné keře, které potom prodával, vydávaje se za zahradníka.

Smutné následky pitky a bitky

Během taneční zábavy v poslední květnový víkend roku 1904, se v hospodě v Nýdku strhla rvačka. Jistý Łamacz, dělník z Třince, byl během bitky vážně raněn nožem na obou rukou. Bylo nutné přivolat telefonem lékaře z Třince, který ho při světle dvou luceren z povozu ošetřil a pak nařídil jeho převoz do nemocnice.

Zastřelili psy nemocné vzteklinou

Několik psů, u kterých se objevilo podezření na vzteklinu, zastřelili počátkem května 1906 v Hażlachu za účasti starosty obce a několika četníků. Vzteklina se tam dostala nejpravděpodobněji z Těšína, kde tuto nebezpečnou nemoc dostal dokonce kůň na zámku arcivévody Bedřicha, který se pak zběsile kousal po celém těle.   

Svatba ovdovělých sester

Svatba dvou sester z obce Mnisztwo se uskutečnila v květnu 1906 v Bobreku. Obě sestry už ovdověly, avšak opět se vdaly, a to ve stejný den. Obce Mnisztwo a Bobrek jsou nyní součástí polského Těšína.

Epidemie zarděnek

Mezi dětmi v Horní Lomné vypukla květnu 1906 epidemie zarděnek. Z tohoto důvodu musela být na neurčito uzavřena zdejší škola.

Požár stodoly

Třináctého května 1908 v Dolním Žukově kolem poledne požár zničil stodolu vdovy Evy Cioskové. Hasičským sborům z Dolního a Horního Žukova a Svibice se podařilo zachránit obytný dům. Naneštěstí v noci z 16. na 17.  října 1910 objekt opět zachvátily plameny. Místní hasiči se snažili oheň uhasit, nakonec to však museli vzdát kvůli nedostatku vody a lidí.

Tvrdila, že přežila zkázu Titanicu

Tvrdila, že přežila zkázu Titanicu

Karvinská policie zatkla v květnu 1914 vykutálenou podvodnici Rybarskou, která pod různými záminkami loudila od různých, příliš důvěřivých lidí peníze. Zpočátku, aby dostala nějaké peníze o sobě tvrdila, že přežila ztroskotání Titanicu v dubnu 1912. Poslední podvod se ji povedl u vdovy Tobiasové v Albrechticích, které namluvila, že její dcera, jenž pracovala jako služka ve Štýrsku, je smrtelně nemocná a před svým skonem touží ještě naposledy uvidět svou matku. Zoufalá žena dala podvodnici 120 korun, ta slíbila, že je hned zaveze její dceři a nalhala ji, že bydlí poblíž. Hned na druhý den se paní Tobiasová vydala do Štýrska, kde ale svou dceru zastihla zcela zdravou. Podvodnice mezitím vykradla vdovin domek.  

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince
Červen102021

Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince

Zelená škola v Komorní Lhotce
Červen102021

Zelená škola v Komorní Lhotce

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé
Červen092021

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)
Červen092021

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen
Červen082021

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen

Fest regionální večer v Třinci
Červen082021

Fest regionální večer v Třinci

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka
Červen062021

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let
Červen062021

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test