USTROŇ / Na čtvrtou a první v letošním roce virtuální výstavu zve Ustroňské muzeum Jana Jarockého v Ustroni, tentokrát pod názvem Háčky z truhly Ustroňanky („Hoczki z trówły ustronianki”).
Mistři svého řemesla
Zlatnictví se na Těšínském Slezsku objevilo v 16. století. Nejvýznamnějšími zlatnickými mistry byli Leopold, Bedřich a Karel Haasovi. Poslední z Haasů – Evžen, převzal zlatnickou dílnu v polovině 19. století a naučil zlatnickému řemeslu mnoho schopných následovníků, mezi nimi Antonína Wybrańce, který získal mnoho ocenění své práce ve Vídni a Paříži. Na přelomu 19. a 20. století tvořili také Augustin Kopieczek a Emil Wotke.
Ve 20. století za nejtalentovanějšího těšínského zlatníka byl považován František Horak, jehož dílna fungovala v letech 1926-1976. Tuto renomovanou pracovnu převzal pak Viktor Pieczonka a po něm jeho potomci. Posledním žákem Horaka byl Kazimír Wawrzyk, provozující své řemeslo v části Ustroni Poniwiec.
K nejčastěji používaným šperkům patřily háčky
Ženy kdysi nosily k těšínskému kroji nejrůznější šperky. Nejvíce si oblíbily háčky (hočky, hoczki). Na počátku 20. století háčky začaly být vnímány jako reprezentativní ozdoba, zatímco proplétané mezi nimi řetízky jako projev bohatství. K živůtkům se přišívaly po dvojicích. Počet přišitých háčků záležel na jejich velikosti (obvykle od 2 do 6). Háčky se zhotovovaly z nejrůznějších materiálů a v nejrůznějším provedení.
Expozici Háčky z truhly Ustroňanky lze zhlédnout do čtvrtka 13. května ZDE
Loni Ustroňské muzeum prezentovalo tři virtuální výstavy, z důvodu opatření kvůli pandemii koronaviru. První výstava v síti přiblížila některá místa spjatá s náboženským kultem našich předků, především v Ustroni. Druhá Lidový kroj v Ustroni. Třetí expozice vedla Po stopách ustroňských sídlišť a kolonií z druhé poloviny 19. století.
Jan Jarocki
K otevření muzea v Ustroni došlo 18. dubna 1986. Jeho zřizovatelem byl podnik „Zakłady Kuźnicze FSM”, nejstarší a největší průmyslový závod v Ustroni, zatímco iniciátorem tohoto počinu byl dlouholetý ředitel této továrny Jan Jarocki, nyní patron muzejní instituce. Právě Jarocki od poloviny šedesátých let shromažďoval exponáty a dokumenty, s cílem zřízení muzea u příležitosti 200. výročí podniku „Kuźnia Ustroń“.
(gam)
Komentáře