Čtěte nás! Každý den nové informace!

USTROŇ / Na čtvrtou a první v letošním roce virtuální výstavu zve Ustroňské muzeum Jana Jarockého v Ustroni, tentokrát pod názvem Háčky z truhly Ustroňanky („Hoczki z trówły ustronianki”).

Mistři svého řemesla

Zlatnictví se na Těšínském Slezsku objevilo v 16. století.  Nejvýznamnějšími zlatnickými mistry byli Leopold, Bedřich a Karel Haasovi. Poslední z Haasů – Evžen, převzal zlatnickou dílnu v  polovině 19. století a naučil zlatnickému řemeslu mnoho schopných následovníků, mezi nimi Antonína Wybrańce, který získal mnoho ocenění své práce ve Vídni a Paříži. Na přelomu 19. a 20. století tvořili také Augustin Kopieczek a Emil Wotke.

Ve 20. století za nejtalentovanějšího těšínského zlatníka byl považován František Horak, jehož dílna fungovala v letech 1926-1976. Tuto renomovanou pracovnu převzal pak Viktor Pieczonka a po něm jeho potomci. Posledním žákem Horaka byl Kazimír Wawrzyk, provozující své řemeslo v části Ustroni Poniwiec.

K nejčastěji používaným šperkům patřily háčky

Ženy kdysi nosily k těšínskému kroji nejrůznější šperky. Nejvíce si oblíbily háčky (hočky, hoczki). Na počátku 20. století háčky začaly být vnímány jako reprezentativní ozdoba, zatímco proplétané mezi nimi řetízky jako projev bohatství. K živůtkům se přišívaly po dvojicích. Počet přišitých háčků záležel na jejich velikosti (obvykle od 2 do 6). Háčky se zhotovovaly z nejrůznějších materiálů a v nejrůznějším provedení.

Expozici Háčky z truhly Ustroňanky lze zhlédnout do čtvrtka 13. května ZDE

 Muzeum Ustrońskie (ustron.pl)

Loni Ustroňské muzeum prezentovalo tři virtuální výstavy, z důvodu opatření kvůli pandemii koronaviru. První výstava v síti přiblížila některá místa spjatá s náboženským kultem našich předků, především v Ustroni. Druhá Lidový kroj v Ustroni. Třetí expozice vedla Po stopách ustroňských sídlišť a kolonií z druhé poloviny 19. století.

Jan Jarocki

K otevření muzea v Ustroni došlo 18. dubna 1986. Jeho zřizovatelem byl podnik „Zakłady Kuźnicze FSM”, nejstarší a největší průmyslový závod v Ustroni, zatímco iniciátorem tohoto počinu byl dlouholetý ředitel této továrny Jan Jarocki, nyní patron muzejní instituce. Právě Jarocki od poloviny šedesátých let shromažďoval exponáty a dokumenty, s cílem zřízení muzea u příležitosti 200. výročí podniku „Kuźnia Ustroń“. 

(gam)

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test