Čtěte nás! Každý den nové informace!

TĚŠÍN, BÍLSKO-BĚLÁ / Na okraji parkoviště u hypermarketu sítě Leroy Merlin v Těšíně se objevila velká nádoba ve tvaru červeného srdce. Speciální kovový koš je určen na plastová víčka. Jejich sběr probíhá na podporu léčby a rehabilitace těžce nemocného čtyřletého Szymona.

Szymon Stawiarski se narodil v květnu 2016. Žije s rodiči a starším bratrem v obci Wiślica u Skočova. Je to pohodový, usměvavý a plný energie chlapec. Trápí ho však vrozené vady způsobené mutací genu BCAP31. Je to velmi vzácné onemocnění, v Polsku se jedná o jediný případ a desátý v celosvětovém měřítku. Díky stabilní a intenzivní rehabilitaci chlapec dělá znatelné pokroky. Náklady na léčbu a rekonvalescenci jsou však obrovské…

Na co je nádoba určena

Nádoba je určena na veškerá plastová víčka, bez ohledu na tvar a barvu. Můžou to být zátky   například na nápoje, mléko či jogurty. K víčkům se však nesmí házet jiné předměty.

Víčka se skvělé hodí na charitativní účely. Nejčastěji se je sbírá na nákup rehabilitačních pomůcek či invalidního vozíku. Sbírají je také hospicy na pomoc pro své pacienty. Existují také organizace, které sbírají víčka, aby pak pomohly zvířatům v útulcích.

Na invalidní vozík je třeba nasbírat tuny víček

Cena za jednu tunu víček se pohybuje od 400 do 800 zlotých. Na invalidní vozík je třeba nasbírat několik až několik desítek tun víček. V Polsku s propagací jejich sběru začali studenti ze Zemědělské university H. Kołłątaje v Krakově, kteří chtěli pomoci svému známému. Z této jednorázové snahy pomoci vznikla akce, která se rozšířila do celého Polska. V roce 2006 se díky tomu nasbíralo víc jak 8 tun víček, za které se koupil invalidní vozík pro čtyřletou  Zuziu.

Víčka jsou také ideální druhotnou surovinou, která se přetváří na granulát, z kterého pak vznikají například další víčka, tašky, květináče, kryty k počítačům, obaly, lopaty na odhazování sněhu a mnoho dalších užitečných předmětů. Průměrně na jeden kilogram víček je třeba 430 kusů těch nejpopulárnějších, například z minerálních vod a známých sycených nápojů. Další se počítají jiným způsobem, avšak také mají svůj význam.  

Místo srdcí oblíbený „maluch”

Nádoby na plastová víčka na veřejném prostranství se objevují také v Bílsku-Bělé. Na rozdíl od jiných měst, kde kovové koše mají tvar hlavně srdcí, ve dvouměstí  se rozhodli jít jinou cestou. Tamější nádoby připomínají automobil značky Fiat 126p, neboli oblíbený „maluch”, který se ve městě řadu let vyráběl.

První červený „maluch” byl umístěn na sídliště „Złote Łany” na ulici Podgórze. Připomíná první vozidlo, které před lety sjelo z výrobní linky v Bílsku-Bělé. Jeho poloha není náhodná. Na sídlišti „Złote Łany” totiž bydleli pracovníci firmy FSM vyrábějící Fiaty 126p. Takových autíček bude brzy ve městě více.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test