Dnes, 27. března, slavíme již po šedesáte Mezinárodní den divadla. Svátek byl zaveden v 1961 roce.

O tom, jak divadla fungují v době pandemie, si povídáme s Jakubem Tomoszkem, uměleckým ředitelem Loutkové scény „Bajka“ Těšínského divadla.

Jaká je teď situace v divadle?

21. března jsme oslavili Světový den loutkářství, a protože jsme součástí Těšínského divadla, slavíme i Mezinárodní den divadla. Podle mého názoru jsou poslední dva roky pro divadlo nejtragičtější, kromě období válek a dalších katastrof. Divadla nemohou hrát pro diváky sedící v publiku, můžeme pracovat pouze online. Letos nám na Den divadla chybí diváci, to je pro nás nejhorší.

Mají lidé zájem o online představení?

Myslím, že ano, ale musíte se dostat k tomuto divákovi. Máme dětské publikum a je pro nás těžké malé diváky získat, protože sami nemají Facebook nebo YouTube. Můžou  nás sledovat jen s pomocí rodičů a to je pro nás překážka, ale před týdnem jsme podepsali smlouvu s českým divadelním portálem Dramox, kde v češtině nabídneme naši „Velkou policejní pohádku“. Do Velikonoc bychom měli dokončit natáčení hry „Pinocchio“, kterou vydáme jako dárek na Velikonoce.

Tímto způsobem bychom rádi pozvali dospělé diváky, aby se podívali na naše webové stránky nebo na náš Facebook a sledovali společně s dětmi naši novou pohádku, která bude brzy také na našem kanálu YouTube.  

Plánujete něco z toho, co teď děláte online, realizovat také po pandemii?

Doufám, že se už nikdy nebudeme muset vrátit k tomu, že budeme hrát pouze online. Jedinou výhodou je, že máme možnost archivovat naše představení tímto způsobem pro další generace a díky dnešní technologii je divák schopen z tohoto představení cítit co nejvíce atmosféry. Buď jsme divadlo nebo filmová společnost, nemáme jinou možnost. Teď jsme vlastně jsme taková pohádková filmová společnost. Jsme však herci, kteří chtějí hrát živě a v divadle.

Zdravíme všechny naše diváky, všechny děti a doufáme, že se vrátíme. Až se situace zlepší, rádi bychom navštívili s „Čertem a Káčou“ všechny mateřské školy a školy, a zahráli pro děti venku. Máme zkušenosti z loňského roku, kdy jsme také mohli dělat představení venku. Doufám, že na konci května už budeme moct hrát pro naše malé diváky.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.