VISLA / Beskydské muzeum Andrzeje Podżorského ve Visle získalo ocenění.

Vislanská muzejní instituce obdržela cenu od maršálka Slezského vojvodství Jakuba Chełstowského za projekt „Hledání krásy v kultuře slezských horalů – rozšíření kulturní nabídky polsko-českého pohraničí“.

Dvacátého pátého září 2019 došlo totiž k otevření nově postavené valchárny ve venkovní části Beskydského muzea. Mechanické zařízení funguje na vodní pohon. Slouží jako ukázka, jak kdysi horalé zpracovávali sukno (plátno).

V rámci oceněného projektu vznikl krátký film přibližující provoz valchárny, který lze zhlédnout zde.

V souvislosti s nastálou epidemiologickou situací muzeum zůstává nadále uzavřeno pro návštěvníky, tak jako jiné instituce tohoto typu. Stálá expozice je přístupná online.

Jedna z nejstarších budov ve Visle

Muzeum se nachází v centru Visly, v památkově chráněné budově bývalého hostince z roku 1794. Kdysi sloužila jako místo odpočinku pro evangelíky, přicházející na bohoslužby do kostela ze vzdálenějších míst a pro děti, které docházely do místní evangelické školy. Pod části objektu se nachází původní kamenné sklepy.

Bývalý hostinec je jednou z nejstarších budov ve Visle. Byl postaven z kamenů a cihel. Tady se do roku 1945 koncentroval společenský život obce. Po válce se tam nacházel sklad, později škola. Poté se místnímu činovníkovi Andrzeji Podżorskému podařilo zřídit v budově muzeum. Slavnostní otevření Beskydského muzea ve Visle mělo místo 16. srpna 1964 v rámci I. Týdne beskydské kultury. Muzeum se zabývá zejména výzkumem a prezentací hmotné a nehmotné kultury horalů Slezských Beskyd. 

Zakladatel muzea

Zakladatel muzea ve Visle Andrzej Podżorski byl řídícím učitelem místní školy a nadšeným badatelem gorolské kultury. Narodil se 18. listopadu 1886 ve Visle, kde jeho otec Paweł pracoval jako učitel. Po absolvování Učitelského ústavu v Těšíně získal místo ve škole ve Visle – Javorniku, poté v Cisownici a nakonec v Goleszově. V letech 1919 – 1920 pracoval jako redaktor periodika „Wyzwolenie”. 

Je také autorem prvního průvodce po Visle a divadelních her „Zbóje na sałaszu“ (Zbojníci na salaši) a „Wesele góralskie“ (Gorolská svatba).

Od roku 1954 stál v čele Muzejní komise, které se po mnoha problémech podařilo v roce 1964 otevřít první etnografickou výstavu. Tak se po mnoha letech usilovné práce povedlo založit tehdy jedinou muzejní instituci v oblasti pohoří Beskid Śląski (Slezské Beskydy).

Beskydské muzeum je pobočkou Muzea Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego) v polském Těšíně. V roce 2010 v sousedství muzea vyrostla jako další atrakce jeho venkovní část. Je zde možno zhlédnout kovárnu, chatu bezzemka, kolibu či včelín. A od roku 2019 také zmíněnou valchovnu, Během sezóny se tady konají různé kulturní akce

(gam)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.