VISLA / Ekumenický koncert koled ve Visle bude možné si poslechnout již tuto neděli. 

Ekumenický koncert koled se uskuteční v neděli 27. prosince v 18.00 v evangelickém kostele apoštolů Petra a Pavla v centru Visly. Vhodně sestavená skupinka umělců se sice představí bez publika, avšak jejich přednes bude možno zhlédnout online.

Tři umělkyně a tři regionální soubory

Během koncertu vystoupí tři umělkyně. První z nich je Olivia Ohl-Szulik, hudebnice a operní pěvkyně, absolventka Vysoké hudební školy ve Frankfurtu nad Mohanem. Druhá Paulina Stateczna je hudebnice, pianistka a učitelka. Předtím absolvovala Hudební akademii v Katovicích. Naproti tomu Katarzyna Gacek-Duda se věnuje hře na flétně a propaguje polskou a světovou etnickou hudbu prováděnou na tomto nástroji.

Navíc se představí Regionální soubor „Wisła“, Kapela „Wisła“ a Kapela „Mała Wisła“. Akce bude vysílána on-line na facebookových profilech Vislanského kulturního centra (Wiślańskie Centrum Kultury) a Evangelické farnosti (Parafia Ewangelicko-Augsburska Wisła) v centru Visly.

Nejlidnatější diecéze Evangelické církve augsburského vyznání

Farní kostel apoštolů Petra a Pavla v centru Visly je majetkem zdejší farnosti, jedné z 22, které jsou součástí Těšínské diecéze. Tyto farnosti mají celkem přes 35 tisíc členů. Díky tomu Těšínská diecéze, ačkoliv je nejmenší rozlohou, má mezi šesti diecézemi Evangelické církve augsburského vyznání v Polsku nejvíc farníků. Zároveň ji tvoří víc jak polovina všech členů v zemi.

Až pět z 22 evangelických farností se nachází na území Visly. Kromě centra Visly jsou to farnosti v částech Visly Czarne, Głębce, Jawornik a Malinka. Těšínská diecéze zahrnuje polskou část Těšínského Slezska a malou část bývalé Haliče (farnost v Bialé). Sídlo vedení diecéze je v Bielsku-Bialé.

Jediný pomník Martina Luthera v Polsku

Právě v tomto městě si lze prohlédnout jediný v celém Polsku pomník významného náboženského reformátora Martina Luthera. Stojí na malém náměstí nazvaném jeho jménem na tzv. Bielském Sionu, v sousedství evangelického Spasitelova kostela. K odhalení sochy došlo 8. září 1900. Jeho výška dosahuje 2,5 metru, váha téměř sedm set kilogramů.

Než v Bielsku došlo k odhalení sochy Luthera, v celé rakousko-uherské monarchii se nacházel pouze jediný pomník reformátora. Bylo to v západočeském městě Asch (Aš). Je vhodné ale zmínit, že Bielsko bylo tehdy samostatným městem. Spojení se sousední Bialou se uskutečnilo teprve v roce 1951. 

Sochy Luthera byly odhaleny jen v několika polských městech. Po druhé světové válce však musely být odstraněny. Zachoval se pouze ten bielský. V roce 1945 sice sovětští vojáci pomník poškodili střelbou, avšak podařilo se ho zachránit.

Největší evangelický kostel v Polsku

Biskupem těšínské diecéze je od roku 2016 šestapadesátiletý Adrian Korczago. Do úřadu biskupa byl uveden v Ježíšově kostele v polském Těšíně. Jeho manželka se jmenuje Marzanna, mají spolu dceru Joannu. Zmíněný těšínský evangelický svatostánek je největším evangelickým chrámem v celém Polsku.

(gam) 

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.