Velmi smutná zpráva pro fanoušky legendární maďarské hudební skupiny Omega a kvalitní rockové hudby. Ve středu 18. listopadu zemřel László Benkő, hráč na klávesové a dechové nástroje a spoluzakladatel kapely. Ještě loni v říjnu se tato slavná rocková skupina představila ve Werk aréně v Třinci v kompletním složení. 

László Benkő byl autorem některých skladeb Omegy. Během své kariéry vydal několik samostatných desek. Navíc skládal filmovou a divadelní hudbu. Populární muzikant se už delší dobu potýkal s rakovinou jater. Navzdory zdravotním problémům stále vystupoval s Omegou. Brzy se na trhu objeví poslední deska kapely „Testamentum“, jejiž premiéry se László Benkő už nedočkal.

Pink Floyd Východu

Omega vznikla v roce 1962 v Budapešti. V červnu a listopadu 1970 získala ceny na festivalech Barbarella v Palma de Mallorca a na Yamaha – Festivalu v Tokiu. V sedmdesátých letech se kapela prosadila ve Velké Británii, Švýcarsku a bývalém Západním Německu. Vystupovala úspěšně také v Nizozemsku, Švédsku, Francii, Finsku, Španělsku… Tehdy také obdržela neoficiální přívlastky jako „Pink Floyd Východu“ nebo „Východní Rolling Stones“.

Nejznámějším hitem kapely je „Gyöngyhajú lány“ (Dívka s perlami ve vlasech), dalšími hity se staly „Varazslatos feher ko”, „Napot hoztam”, „Megszentelt világ”, „Isten tudja” a další.

V České republice i v Polsku skupina koncertovala už mnohokrát. Například v roce 2015 se Omega představila na Karlovarském mezinárodním filmovém festivalu. Často také pořádala koncerty ve zcela zaplněné pražské Lucerně. V Polsku vystoupila 6. září 2014 na akci Europejski Festiwal Smaku v Lublině, zatímco před třemi lety v rámci koncertu ve městě Piotrków Trybunalski úspěšně zazpívala skladbu od Czesława Niemena Dziwny jest ten świat.

(gam)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.