Čtěte nás! Každý den nové informace!

DĘBOWIEC / Poslechnout si hity Czesława Niemena bude možno již v sobotu večer ve Dvoře Dębowiec v Dębowci.

Komorní večer ve stylovém prostředí a v historické atmosféře starého dvora s nezapomenutelnými písničkami Czesława Niemena v provedení zpěváka Grzegorze Buchty začíná v sobotu 22. srpna ve 20.00 hodin.

Slavný polský hudební skladatel, multiinstrumentalista, zpěvák a textař se narodil jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16. února 1939 ve vesnici Stare Wasiliszki (nyní v Bělorusku). V dětství zpíval ve školním a církevním sboru. Hrál také na varhanách a projevoval zájem o malování. Později si sám navrhoval obaly svých desek.

Umělecký pseudonym podle řeky Niemen

V roce 1958 se rodina Wydrzyckých musela přestěhovat do Polska v rámci poslední vlny odsunu Polaků z oblasti zvané Kresy Wschodnie, což je označení pro oblasti, jenž byly do roku 1939 součástí polského státu. Usadili se ve městě Kolobrzeg a Czesław nastoupil na střední hudební školu v Gdaňsku. V roce 1962 zaznamenal velký úspěch na Festivalu mladých hudebních talentů ve Štětíně.

V prosinci 1963 vystupoval se skupinou Niebiesko-Czarni v populárním koncertním sálu Olympia v Paříži. Jedna známá ho přesvědčila, aby začal používat umělecký pseudonym. Zvolil si Niemen. Jednalo se o název řeky protékající poblíž jeho rodné obce.

Vystoupení před koncerty Marlene Dietrichové

Od 18. do 20. ledna 1964 Czesław Niemen společně s kapelou Niebiesko-Czarni vystupovali před koncerty herečky a zpěvačky Marlene Dietrichové v Kongresovém sále ve Varšavě. V listopadu 1964 Dietrichová nahrála na svou desku Niemenovou skladbu „Czy mnie jeszcze pamiętasz” (Pamatuješ si mě ještě) s vlastním textem („Mutter, hast du mir vergeben”).

Se skupinou Niebiesko-Czarni se představil také na koncertech w Polsku, mimo jiné na festivalu v Sopotech v roce 1965, v Maďarsku a ve Francii. Nahrál několik singlů a mnoho nahrávek pro rádio. Spolupráci ukončil v listopadu 1965 roku po koncertní šnůře v bývalé Jugoslávii. Od roku 1967 vystupoval s dalšími skupinami a také jako sólista.

Náročná hudba pro náročné posluchače

V říjnu 1969 s několika dalšími muzikanty nahrál desku se čtyřmi kompozicemi na texty významných polských básníků. Album, které se objevilo na trhu na počátku roku 1970 jako Niemen Enigmatic sklídilo velký úspěch.

Niemen tvořil také filmovou hudbu. Mimo jiné spolupracoval s významným polským režisérem Andrzejem Wajdou. V lednu a únoru 1974 s několika dalšími renomovanými hudebníky nahrál v New Yorku desku Mourner’s Rhapsody.

Ocenění a další koncerty

V roce 1976 Niemen obdržel ocenění „Zasłużony Działacz Kultury” a „Złoty Krzyż Zasługi”. V roce 1977 se představil ve Spojených státech, v únoru 1978 koncertoval na jazzovém festivalu v indickém Bombaji. V roce 1977 měl recitál na Festivalu sovětské písně ve městě Zielona Góra. V letě 1978 obdržel pozvání do Havany na Světový festival mládeže a studentstva. V červnu 1979 vystoupil na festivalu ve městě Opole, zatímco 24. srpna 1979 v Sopotech získal Grand Prix Festivalu Intervize za „Nim przyjdzie wiosna” (Než přijde jaro).

V květnu 1982 se se skupinou Kombi prezentoval ve Stockholmu. Jedenáctého a dvanáctého července 1986 zpíval na akci Old Rock Meeting v Lesní opeře v Sopotech. Na podzim hrál na festivalu Jazz Jamboree ve Varšavě. V roce 1987 se představil ve městě Jarocin, potom koncertoval ve Skandinávii, a 29. listopadu téhož roku v Queen Elizabeth Hall v Londýně.

Prvního března 1990 Niemen vystoupil na festivalu v italském San Remu. V květnu 1993 hrál v New Yorku. V roce 1999 v anketě o skladbu století v Polsku zvítězila píseň „Dziwny jest ten świat“ (Podivný je tento svět) v provedení Czesława Niemena. V listopadu 2001 vyšlo jeho poslední album „Spodchmurykapelusza”.

Poslední rozloučení

Sedmnáctého ledna 2004 zemřel na rakovinu. Po zahájení smutečního obřadu mnoho rádiových stanic v Polsku pustilo do éteru Niemenovou skladbu „Dziwny jest ten świat“, aby mu tak vzdaly hold. Urna s popelem je uložena v katakombách Powązkowského hřbitova ve Varšavě.

Niemenova písnička „Sen o Warszawie” se od 12. března 2004 hraje před každým zápasem fotbalového klubu Legia Warszawa na Stadionu Wojska Polskiego ve Varšavě jako hymna fanoušků. V roce 2011 v rodném domě Niemena v obci Stare Wasiliszki bylo otevřeno jeho muzeum. Na Těšínském Slezsku umělce připomíná kruhový objezd Czesława Niemena v Bielsku.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru
Září062020

Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru

Film připomíná Rodinný modelářský piknik v Ustroni
Říjen272020

Film připomíná Rodinný modelářský piknik v Ustroni

Jablunkov investoval dva miliony korun do oprav cest
Říjen262020

Jablunkov investoval dva miliony korun do oprav cest

Ve vislanské knihovně si připomněli 80. výročí úmrtí Jana Sztwiertni
Říjen252020

Ve vislanské knihovně si připomněli 80. výročí úmrtí Jana Sztwiertni

Polská mateřinka v Bludovicích bude mít druhou třídu 
Říjen192020

Polská mateřinka v Bludovicích bude mít druhou třídu 

Lanová dráha na Čantoryji podstoupí každoroční údržbu
Říjen172020

Lanová dráha na Čantoryji podstoupí každoroční údržbu

Akvarely Ewy Ćmok
Říjen152020

Akvarely Ewy Ćmok

Konference v Ustroni přiblíží papeže Jana Pavla II. jako turistu
Říjen132020

Konference v Ustroni přiblíží papeže Jana Pavla II. jako turistu

Památník tragédie na Dole Dukla čeká renovace
Říjen112020

Památník tragédie na Dole Dukla čeká renovace


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test