Představení Ze života stromů nebylo jediným zaolšanským akcentem na Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice 2019. Vystupoval na něm i soubor Suszanie a s vedoucí souboru Barbarou Mračna přinášíme rozhovor. 

Proč možnost vystoupení ve Střážnici je braná jako vyznamenání?

Pro každý soubor, který má příležitost předvést se na tomto prestižním festivalu, je to velká čest, protože za normálních okolností je velmi obtížné se tam dostat. Abyste se mohli ve Strážnici předvést, musíte od pořadatelů dostat pozvánku anebo být součástí nějakého představení, programu, jak tomu bylo v případě představení Ze života stromů. Jeho autor Chrystian Heczko si pozval k jeho předvedení soubor Bystrzyca, jednotlivé lidové kapely a sólisty.  

Kolik dnů strávili Suszanie na festivalu? Viděli jste představení Ze života stromů?

Suszanie byli ve  Strážnici od pátku 28.6. do neděle 30.6. V pátek jsme sledovali večerní programy v amfiteátru Zahrada a také jsme drželi palce naším kolegům při premiéře představení Ze života stromů. V sobotu, spolu s devíti soubory, které byly součástí programového bloku Domovina,  jsme měli odpoledne zkoušku, takže jsme se nemohli zúčastnit průvodu, který se tehdy konal.  

Jak hodnotíte vystoupení Suszan ve Strážnici?

Program „Domovina”, ve kterém se předvedly soubory prezentující některé národnostní menšiny v ČR, byl naplánován na sobotu v 20.30 hod., také v amfiteátru Zahrada. Přestože na jiných scénách se toho v tom samém čase dělo hodně, takže konkurence byla opravdu velká, na Domovinu se přišlo podívat tolik lidí, že museli sedět i na trávě, protože na lavičkách už nebylo místo. Atmosféra byla vynikající. Prezentovali jsme sestavu tanců od Orlové a Bohumína, a bylo vidět, že tanečníci se hodně snaží, aby se předvedli v co nejlepším světle. Reakce publika nasvědčovala, že se jim  to povedlo.

Trochu litujeme, že po našem vystoupení jsme se nemohli podívat na vystoupení Sľuku a Ondráša v amfiteátru Zámek, ale diváků bylo tolik, že se další už nevešli. Od známých, kteří měli možnost toto vystoupení vidět jsme se dozvěděli, že vystoupení bylo vynikající. Podívali jsme se zato na vystoupení zahraničních souborů v programu Z krajin za obzorem, které se konalo v amfiteátru Bludník, a velmi se nám líbilo. 

A co festivalová neděle?

Neděla byla tak trochu komorní, protože jsme ji skoro celou strávili ve skansenu, kde jsme si pořídili i několik velmi vydařených fotek v krojích. Akorát nám dalo zabrat tropické vedro. Nakonec jsme spolu s jinými soubory vystoupili v části skansenu zvané Vinohradnický areál v programu pojmenovaném  Jaké si to uděláte, takové to budete mět.

Co vám osobně se ve Strážnici líbilo či nelíbilo?

Je fantastické vidět na jednom místě tolik mladých lidí, rodin s dětmi, kteří folklor milují a kteří kvůli nenapodobitelné atmosféře do Střážnice přijeli. Gratuluji také Chrystianovi k programu, protože z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké připravit i několikaminutový program, nemluvě o 90 minutách. Jemu se to povedlo.

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test