VĚŘŇOVICE / Letnice jsou spojené s několika lidovými tradicemi. Patří mezi ně smažení vaječiny.  Lidé věřili, že kdo si druhý den Letnic nedá míchaná vajíčka, nesklidí pšenici a nenasbírá houby. Tradice také říká, že vaječinu je třeba pokaždé smažit v kruhu přátel a sousedů.

Smažení vaječiny s přáteli se konalo v pondělí 10. června v zahradě věřňovického Domu PZKO. Akce se zúčastnili členové Místních skupin PZKO z Věřňovic, Dolní Lutyně, Orlové, Šonychlu, Rychvaldu a také zástupci sdružení Poseidon. Vaječina byla na bůčku a s pažitkou.

Setkání u vaječiny bylo skvělou příležitosti nejenom k zazpívání si několika písniček, ale i k diskuzi a pozvánkám na nejbližší akce –  Ognisko pod Dymbinóm ve Věřňovicích na konci srpna, zářijový výlet do Polska, který pořádá MS PZKO z Dolní Lutyně, na zahradní slavnosti 22. června do Rychvaldu a 30. června do Orlové-Poruby.

Účastníci akce se také dozvěděli, že sídlo věřňovických členů PZKO je zázemím pro vodácké tábory pro děti z obou stran hranice, které pořádá Vodácký klub Poseidon.

Maria Sztwiertnia

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test