KARVINÁ DOLY / Obyvatelé Karviné znají tento pocit úzkosti a nejistoty, když se náhle zem třese pod nohama. První myšlenka je na horníky pracující v podzemí.

Důlní katastrofy se dějí i přes různá moderní bezpečnostní opatření. Největší v historii Ostravsko-karvinských dolů si lidé připomněli v pátek 14. června během vzpomínkové akce v Karviné-Dolech. Bylo to právě 125. výročí tragédie, která se odehrála v karvinských dolech Františka, Jan Karel a Hlubina. V důsledku několika výbuchů zemřelo v podzemí 235 horníků.

U společného hrobu obětí katastrofy se setkali členové Kroužku krojovaných horníků Stonava a Kroužek krojovaných horníků Gabriela, kteří akci organizovali, stejně jako bývalí horníci Dolu Československé armády, harceře, obyvatele regionu.

Přivítal je vedoucí krojovaných horníků ze Stonavy Tomáš Hejda. Dechovka hrála báňskou hymnu. Okolnosti katastrofy připomněl Radim Kravčík z radnice, člen krojovaného kroužku Gabriela. Současně s manželkou Agátou je autorem brožury „125. výročí důlního neštěstí na dolech Františka, Jan Karel a Hlubina v Karviné”, která byla k dispozici účastníkům obřadu.

Po zapálení svíček a položení květin u pomníku obětí katastrofy se přítomní zastavili u hrobu Celestyna Racka, který také tehdy zemřel při záchraně horníků. Radim Kravčík poděkoval Melchiorovi Sikorovi, který byl iniciátorem rekonstrukce památníku ukradeného z hrobu záchranáře.

Polské akcenty obřadu byly bílé a červené vlajky, které harceře 2. KDH Wielka Niedźwiedzica z Karviné-Fryštátu položili u hrobu, a položili na nich bílé a červené svíčky. Vzpomněli také slezského spisovatele Gustawa Morcinka, který zvěčnil důlního záchranáře na stránkách svého románu „Černá Julka“.

Druhá část obřadu se konala v nedalekém kostele sv. Petra z Alkantary, kde se konala bohoslužba za zesnulé horníky. Farář karvinské farnosti kněz Przemysław Traczyk ve svém kázání promluvil mimo jiné o křehkosti lidského života.

CR

Štítky: , , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.