OSTRAVA / – Důležitým prvkem při budování pozice Polska jsou Poláci a Poláci žijící mimo zemi. Jako poděkování a vděčnost za jejich úsilí  je slaven Svátek Poláků a Polonie v zahraničí, který byl ustanoven na den 2. května, ve kterém se také slaví Den vlajky. Právě tento den chce celé Polsko poděkovat za vaši loajalitu, oddanost polskosti a pomoc zemi v její nejtěžších chvílích – sdělila včera hostům v Generálním konzulátu Polské republiky v Ostravě generální konzulka Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

Mezi hosty, kteří byli pozváni na konzulát při příležitosti Ústavy z 3. května, byli i starostové měst a obcí ze Zaolší. Také jim konzulka poděkovala za pomoc, kterou poskytují Polákům žijícím v tomto regionu.

Zdůraznila význam dvojjazyčnosti a potřebu ji podporovat, zejména mezi mladými lidmi.

– Děkuji celému Polskému kulturně-osvětovému svazu za kulturní a vzdělávací činnost, za upevňování polskosti mezi dětmi a mládeží. Děkuji také Kongresu Poláků, který se snaží sjednotit všechny Poláky pod jednou střechou – zdůraznila konzulka.  

Zmínila také velkého přítele Polonie a Poláků žijících mimo zemi profesora Andrzeje Stelmachowskeho. – Důležitým dědictvím profesorovy myšlenky je Karta Poláka. S potěšením vám oznamuji, že dne 12. dubna 2019 Sejm Polské republiky schválil zákon, kterým se mění zákon o Kartě Poláka, která je nyní dostupná pro všechny Poláky žijící na celém světě – informovala shromážděné Izabella Wołłejko-Chwastowicz

Na slavnosti zazpíval školní sbor Trallala pod taktovkou dirigentky Beaty Brzóski.

 

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.