KARVINÁ-FRYŠTÁT / Máj nad Olzou, i když se konal na novém místě, a byl poněkud skromnější, nadále propagoval místní folklor a nezapomněl ani na své dosavadní pořadatele. První koncert se konal ve středu 1. května v polském domě PZKO v Karviné-Fryštátě.

Na 24. Mezinárodní folklorní dny Máj nad Olzou pozvaly Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Karviné-Fryštátě a Karviné-Darkově. Skupina z Fryštátu je majitelem pozemku, na které se akce konala, skupina z Darkova se pak postarala o kulturní program. Jelikož počasí prvnímu koncertu moc nepřálo, ten se konal uvnitř, a ne, jak tomu bylo doposud – pod širým nebem. Někteří diváci tak sledovali program zvenčí okny, protože místnost byla příliš malá.  

S nápadem Máje nad Olzou přišel téměř před dvaceti pěti lety Józef Chmiel, aktivista z Karviny-Darkova, který chtěl, aby se v této části českého Těšínského Slezska zrodil festival podobný Gorolskému Świętu v Jablunkově. S organizačními záležitostmi mu od samého počátku pomáhal předseda Místní skupiny PZKO v Karviné-Sovinci Eugeniusz Matuszyński. K nim se připojil Tadeusz Puchała, předseda MS PZKO Karviná-Ráj. Nejlepším místem pro pořádání akce byl zvolen Lázeňský park lázní v Darkově.

Po zhruba dvaceti letech dosavadní pořadatelé s ohledem na svůj věk usoudili, že nastal čas předat pořadatelskou štafetu mladším členům Místní skupiny PZKO z Karviné-Fryštátu. Letos se k nim připojili členové darkovské skupiny PZKO, kteří byli nuceni opustit svoje dosavadní sídlo.

Na prvním z koncertů v rámci cyklu Máj nad Olzou – druhý koncert se bude konat 19. května – mezi hosty nechyběli primátor Karviné Jan Wolfa a jeho náměstek Andrzej Bizoń. Na začátku programu se předvedli karvinští předškoláci, které k vystoupení připravily Halina Skwarło a Aleksandra Matkowska. Pak pod taktovkou Marty Orszulik zazpíval smíšený sbor Stonawa, který působí v rámci Místní skupiny PZKO Stonava. Sólové partie zpívali Katarzyna Konečná a jako host Dalibor Paseka.

Z Místní skupiny PZKO Horní Suchá přijely do Karviné dva soubory – Soubor písní a tanců Suszanie pod vedením Barbary Mračny a vokální soubor Chórek, který vede Barbara Weiser. Slovem provázel Bogdan Kokotek. Pořadatelé, kromě kulturního programu, připravili také občerstvení v podobě chlebíčků a koláčů.

CR

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.