Naši předplatitelé již našli ve svých schránkách nejnovější vydání „Zwrotu“. Zveme vás k čtení! Připomínáme, že „Zwrot“ můžete také koupit v elektronické podobě, nemusíte tedy nutně jít do trafiky.

Tématem tohoto čísla je umění. Doporučujeme:

HENRYK JASICZEK – my z něho všichni?

Určitě si přečtěte důležitý text Renaty Putzlacher věnovaný Henrykovi Jasiczkovi:

Prohlížím si poznámky, výstřižky z novin, čtu vzpomínkové články Jana Rusnoka, Józefa Kazika, Władysława Sikory, Kazimierza Jaworského a Kazimierza Kaszpera. Po roce 1989 se objevil nový text vždy jednou za několik let, u příležitosti výročí narození a smrti se setkávala „hrstka věrných prohrané záležitosti“ (jak básník napsal v jedné ze svých básní), aby si připomněli nejen velká šedesátá léta, kdy básník dosáhl vrcholu svých tvůrčích schopností a hrál v naší společnosti roli mentora a idola. Mnozí kolegové pamatovali dojem, který Jasiczek udělal na posluchačích, když začal přednášet své básně svým tichým hlasem. Byl delikátní a citlivý, tím hroznější byla rána, kterou dostal po potlačení povstání za svobodu.

Umění nemůžete dělat napůl

Určitě si také přečtěte rozhovor s Katarínou Klusovou, mladou kurátorkou Galerie města Třince.

Lidé zde mají dojem, že galerie je obchod, kde vše má cenu, existuje mnoho exponátů, které si mohou vybrat a koupit. A paradoxně je nejvíce štve to, že takové umění, které pro ně nemá žádnou hodnotu, má cenu, že někde slyšeli, že umělec může na něm vydělávat obrovské peníze

Piotr Sikora: Umění nám umožňuje vidět budoucnost

Také jsem dospěl k závěru, že umění je zcela před logikou kapitalismu, na němž je svět založen. Musíte „platit“ za něco, abyste něco „dostali“. Umění nesnáší situaci, kdy se umělec snaží něco vytvořit, jen proto, aby to „prodal“. Zdá se mi, že umělecké aktivity, které vznikají dnes, budou pochopeny až v roce 2120. Stejně, jako my dnes plně rozumíme umění renesance, změnu, kterou vytvořila v konvenci náboženské tvorby.


Měsíčník můžete zakoupit tradičně v redakci (ul. Střelníční 28, Č. Těšín) , v trafice nebo v elektronické podobě.

„Zwrot“ je k dispozici také:

  • v Księgarni i Klubie Polskiej Książki (ul. Čapkova 7, Č. Těšín)
  • v Třinci (trafika vedle autobusového nádraží vedle lékárny DR. MAX),
  • v Bystřici (trafika u Tesco),
  • v Jablunkově (v trafice na náměstí)

Elektronická verze „Zwrotu“ za cenu 20 Kč naleznete zde.

Napsáním na info@zwrot.cz si můžete objednat předplatné, nebo i jednotlivá čísla. Předplatné je možné zakoupit také jako dárek – naše redakce připraví vhodný dárkový poukaz pro vaše blízké.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.