HRÁDEK / V Hrádku najdeme nejenom hezký park u obecního úřadu, polskou a českou základní školu a hospody vepsané do trojúhelníku nádraží-škola-úřad, ale – u řeky Olzy – také místo spjaté s legendou. Je třeba přejít most přes Olzu a na nejbližší křižovatce zabočit vpravo. Po 200 metrech, na stěně domu, uvidíme dřevěný ukazatel s nápisem Bełko. Jedná se o skalnatý břeh Olzy.


Podle legendy, kterou krásně zapsal Józef Ondrusz ve své knize Cudowny Chleb i inne godki śląskie, rytíř Bełko se svojí družinou bydlel ve starém hradě mezi Bystřicí a Jablunkovem. Byl však velmi chamtivý a neustále toužil po majetku. Místo aby kupce chránil, přepadával se svojí družinou jejich karavany, loupil a zabíjel. Dokonce pobil oddíl knížecího vojska, který byl proti němu vyslán. Když opět přepadl další karavanu, jeden z umírajících kupců jej těsně před smrtí proklel.

Od toho dne mu v hlavě zněly výkřiky a nářky všech, které kdysi povraždil. Neodbytné volání svých obětí se snažil zahnat veselou zábavou a pitím vína. Dokonce si na skále u řeky postavil kamenný hrádek, aby v něm nalezl klid. Volání pobitých jej však pronásledovalo i ve spaní, a tak zoufalý a poblouzněný Bełko skončil svůj život skokem do hluboké tůně. Po jeho smrti hrad zpustl a rozpadl se. Zůstala po něm jenom skála a hluboká tůň.
(indi)

Štítky:

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego