GRODKÓW / Na pozvání starosty města Grodków a Asociace přátel grodkowské země se 10. a 11. listopadu 10-členná delegace Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu ve Skřečoni vedená předsedou Czesławem Gałuszkou zúčastnila oslav 100. výročí nezávislosti Polska.

Členové ze Skřečoně se zúčastnili IV Festivalu Chopin-Elsner, který se konal ve velkolepém paláci v Sulisławi. Vystoupili pianisté Mateusz Lasatowicz a profesor Paweł Zawadzki, kteří zahráli nejvýznamnější díla Józefa Elsnera a Fryderyka Chopina. Po koncertě proběhla společná slavnostní večeře členů ze Skřečoně se zástupci městských úřadů Grodków a TMZG.

Hlavní oslavy Národního dne nezávislosti se konaly u příležitosti stého výročí v Grodkowě. V parku u Hrobu neznámého vojína byly položeny květiny, v kostele sv. Michaela Archanděla se konal Koncert vlasteneckých písní v podání tři pěveckých souborů z Głębocka, Jędrzejów a Łambinowic. Po mši —–svaté, během které vystoupil smíšený sbor Grodkovia, účastníci šli na náměstí, kde 160 párů tančilo polonezu a pak několik set přítomných lidí zpívalo všechny čtyři verše polské státní hymny.

Členové ze Skřečoně byli také pozváni do Głębocku na oslavy výročí nezávislosti. V programu vlasteneckých básní a písní vystoupily pěvecké skupiny Kokorycz a Westalki a školní mládež. Před odjezdem místopředsedkyně skupiny Beata Grzebień poděkovala za pozvání zástupcům města Grodkow a TMZG, kterému předsedal starosta Marek Antoniewicz a předsedkyně paní Janina Podgórna.

DG

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.