ČESKÝ TĚŠÍN / Více než čtyřicítka posluchačů slavnostním převzetím certifikátu a závěrečným výletem do Ostravy završila na sklonku minulého týdne další ročník Senior academy Městské policie Český Těšín.

Všichni účastníci mají více než 65 let a s odborníky se od září učili, jak se lépe ubránit násilníkům nebo podvodníkům, jak si přivolat pomoc nebo ji naopak někomu poskytnout. Strážníci jim také předali zabezpečovací zařízení na dveře. Ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek během předávání vysvědčení poděkoval všem účastníkům za elán, pílí i humor, kterým starší lidé mnohdy instruktory zaskočili.

– Senioři, děti a mládež to jsou skupiny nejvíce ohrožené kriminalitou, proto preventivní a vzdělávací programy cílíme především na ně. Ať už to jsou přednášky policistů ve školách, dopravní cvičení na hřišti, proti-drogový vlak a další. Senior academy je dobrým projektem a je o něj ze strany občanů zájem, i opakovaně – uvedla starostka města Gabriela Hřebačková.

Mezi posluchače přišel zámečník, aby seniorům poradil, jak zabezpečit vchodové prostory do jejich obydlí a také je poučil o finesách zlodějů. „Studenti“ se také převlékli do sportovního do hodin sebeobrany. – Se seniory jsme samozřejmě netřískali o žíněnku, ale ukázali jim, jak se nenechat zaskočit, jak naopak zaskočit útočníka finesou s deštníkem nebo svazkem klíčů. Procvičili jsme použití pepřového spreje – uvedl preventista Městské policie Petr Glaic.

Posluchači si v Ostravě také prohlédli centrum tísňového volání, kde s nimi operátoři prošli možné krizové situace a kdy a kam volat a kdy ne. Strážníci se seniory procvičili bezpečí v dopravě, v kyberprostoru a jak nenaletět šmejdům, kde posluchači dostali i sadu vzdělávacích materiálů.

Senior academy je speciálním studijním programem ve formátu celoživotního vzdělávání.

red

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.