HORNÍ LIŠTNÁ / Hřbitovy jsou nejenom místem, na kterém vzpomínáme své blízké, ale také místem, na kterém z náhrobních kamenů můžeme číst dějiny jako z otevřené knihy dějiny. Zejména v našem regionu hřbitovy ukazují národnostní kořeny místních obyvatel. Stejně je tomu i na evangelickém hřbitovu v Horní Líštné, který doporučujeme navštívit v rámci našich procházek.
Přestože se nedochovaly velmi cenné kříže z werkové oceli, důvodu k návštěvě hřbitova, jako zajímavého místa, je hned několik. Je zde pohřbeno několik významných osobností nejenom z Líštné, například Władysław Milerski. Naší pozornost si zaslouží hrob prvního učitele v Dolní i Horní Líštné Jerzeho Mrowce (vedle něj jsou pohřbeny i dvě jeho ženy). Mrowiec učil v místní škole 51 let. O jeho hrob se po 20 let staral badatel místních dějin Tadeusz Szkucik, protože nikdo z Mrowcovy rodiny se ke hrobu nehlásil. Teprve před dvěma lety se našla v Kojkovicích pravnučka Mrowce.
Szkucik připomněl i někdejší zvyky spojené s pohřbem. – Bohatším občanům dělal pohřeb kněz, těm chudším učitel s pomocí několika žáků – poznamenal.
Na hřbitově v Horní Líštné najdeme tři zvony s polskými nápisy. Dodnes jsou na hřbitově pohřbívání evangelíci, katolíci pak na hřbitově u kostela sv. Alberta. Zajímavé je, že tento hřbitov administrativně patří Líštné, kostel pak Třinci.
(indi)
Štítky: Procházky se Zwrotem
Komentáře