Čtěte nás! Každý den nové informace!

TĚŠÍN / Hlavní oslavy při příležitosti 100. výročí znovuzískání nezávislosti Polska se konaly v Těšíně v sobotu 20. října, ačkoli bohatý program byl připraven na tři dny – od pátku do neděle.

Sobotní oslavy začaly vyfocením pamětní fotografie, která byla opakováním té, která byla vytvořená před sto lety.

Poté, co moderátoři přivítali všechny ty, kteří stejně jako jejich předkové před sto lety přišli na Těšínské náměstí z různých obcí na Těšínském Slezsku, včetně těch, které dva roky později byly zařazeny do nově vytvořeného československého státu, přišel čas na jedinečný koncert.

Umělecká show „Vlajky nezávislosti“ nadchla většinu diváků. Slavní umělci zpívali o historii Těšínska v letech 1918-20. Písně napsané přímo pro tuto příležitost obsahovaly také části písní blízkých každému z Těšínského Slezska jako „Płyniesz Olzo“ nebo „Ojcowski Dom“. Autorem a režisérem představení je Roman Kołakowski. Učínkovali: Olga Bończyk, Iwona Loranc, Ewa Serwa, Natalia Sikora, Olga Szomańska, Robert Gonera, Marcin Kołaczkowski, Jerzy Schejbal, členové Teatru Piosenki (W-wa): Aleksandra Radwan, Marcel Borowiec, Artur Gotz, Marcin Kątny, Roman Kołakowski, Damian Łukawski, Orkiestra Teatru Piosenki, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Cieszyńskiej” , Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod vedením Izabelli Zieleckiej-Panek.

Bohužel se neobešlo bez několika technických problémů. Vzhledem k předpisům o hromadných událostech bezpečnostní firma nechtěla pustit na náměstí lidí s vlajkami na tyčích. Pořadatelé byli naštěstí rychle upozornění na tento problém a rychle ho vyřešili, díky čemuž se stejně jako před zhruba sto lety objevily na náměstí polské vlajky, včetně polských harceřů ze Zaolší.

Atmosféru událostí před sto lety vnesla také skupina mladých lidí z Puncova, kteří přišli na setkání s nápisem „Neexistuje Polsko bez Puncova“, po vzoru událostí před 100 lety, kdy měli na náměstí přijít lidé z jednotlivých obcí Těšínského Slezska právě s takovými transparenty.

Každý, kdo přišel na náměstí, dostal u vchodu vlajky a pamětní placky. Skauti, kteří je rozdávali, na konci přehlídky se přesunuli do davu s novou částí dárků – každý účastník shromáždění obdržel pamětní fotografii pořízenou na začátku akce.

(indi)

Štítky:

Komentáře


Čtěte také


Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru
Září062020

Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru

9 tipů na víkend
Září242020

9 tipů na víkend

10 tipů na víkend
Září172020

10 tipů na víkend

V Jablunkově se konal čtvrtý ročník výstavy králíků, drůbeže a exotického ptactva
Září162020

V Jablunkově se konal čtvrtý ročník výstavy králíků, drůbeže a exotického ptactva

Před 81 lety nacisté vypálili synagogu v Ustroni
Září152020

Před 81 lety nacisté vypálili synagogu v Ustroni

Muzeum v Ustroni zve na Rodinný modelářský piknik
Září112020

Muzeum v Ustroni zve na Rodinný modelářský piknik

10 tipů na víkend
Září032020

10 tipů na víkend

Srpen272020


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test