VARŠAVA / Nejprve mše svatá, pak setkání ve Sněmovně a v Prezidentském paláci a nechyběla ani kultura. V publiku Teatru Wielkiego ve Varšavě, v rámci V. Sjezdu Polonie a Poláků ze zahraničí, se ve čtvrtek večer sešli Poláci, kteří dorazili z mnoha koutů světa. Důvodem byl výjimečný koncert „Naše Nezávislá“ (Nasza Niepodległa).

Na úvod samozřejmě proběhla poděkování za účast a ocenění aktivit Poláků žijících za hranicemi státu, a to v proslovech předsedy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska“ Dariusza Piotra Bronisławskiego, předsedkyně Rady Polonii Świata Terezy Berezowské nebo polského premiéra Mateusza Morawieckého. Ten také získal první Cenu Andrzeje Stalmachovského za aktivní pomoc a snahu o propojování polských emigrantů s vlastí.

Pak na pódiu proběhl koncert, který sto let nezávislosti ukázal z pohledu hudby. Známí polští interpreti zazpívali vlastenecké písně, ale v moderním provedení, v rytmech jazzu a rocku. Maryla Rodowicz zazpívala „Czerwone Słoneczko“, charizmatický hlas Krzysztofa Cugowského předvedl „Pieśń konfederantów barskich“, Kayah volala „Nadzieję“ (Naději), Katarzyna Cerekwicka vzpomínala „Polskie kwiaty“ (Polské květy).

Ve světle ramp zazářil také regionální prvek. „Czerwone maki na Monte Cassino“ a provedení Haliny Mlynkové všechny hosty zvedlo ze židlí. V očích se objevily i slzy dojetí.

Kdo neměl příležitost účastnit se tohoto výjimečného koncertu osobně, ať nezoufá. Již tuto sobotu na kanále TVP Polonia jej bude moct prožít, alespoň skrze televizní monitor.

kc

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test