KARVINÁ DOLY / Máme před sebou prodloužený víkend, který nabídne také poslední možnost v této sezóně prohlédnout si s průvodcem turistickou atrakci Karviné, tedy šikmý kostel sv. Petra z Alkantary. Postavený byl v polovině XVIII století na místě, kde dřív stál dřevěný kostel, sto let později se pod nim začalo těžit uhlí. Budova stojící na kopci se snížila o 37 metrů a naklonila o 6,8 stupně.

Ještě na začátku 90. let XX století hrozilo spadnutí kostela a proto byl určen k demolici. Povedlo se ho ale zachránit, byl svázán ocelovými lany a už by se neměl víc naklánět. Nehrozí už také jeho další snížení, protože terén pod nim už by se neměl deformovat.

Turisté můžou kostel navštívit tento pátek od 14 do 16 hod, v sobotu v době od 10-17, a v neděli po mši svaté v 10.30-14.30 hod. Vstup je zdarma, na návštěvníky budou čekat průvodci, kteří kromě češtiny znají také polštinu a angličtinu. Můžete dokonce i vystoupat na kostelní věž.

Mimo turistickou sezónu je kostel otevřen také každou neděli, protože se zde pravidelně slouží mše svaté v 9.30, střídavě polsky a česky, tuto neděli bude mše svatá česky. Navštívit kostel můžete patnáct minut před mši a pak i patnáct minut po ní. Karviná Doly jsou samostatnou římskokatolickou farností, ve které slouží kněží z farnosti v Karviné Fryštátu.

red

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test